Teknoloji

"Koronavirüse Karşı Yerli ve Milli İlaç Ürettik"

2020'nin ilk günlerinden beri tüm dünyanın bir numaralı gündemi hiç şüphesiz koronavirüs salgını. Üstelik koronavirüs nedeniyle oluşan COVID-19 hastalığına dair henüz mutlak çözüm olan bir ilacın geliştirilememiş olması, işleri daha da zor bir hale getiriyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de COVID-19 hastalığına bir çare bulmak için çalışmalar sürdürülüyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalar, ülkemizdeki bilim insanlarının koronavirüsle ilgili bir ilaç geliştirmekte olduğunu ortaya koyuyordu. Şimdiyse Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan çok önemli bir açıklama geldi. Bakan Varank, Favicovir isimli ilacın artık yerli ve milli imkanlarla üretildiğini açıkladı.

Türkiye'nin koronavirüse karşı yerli imkanlarla üretmeye başladığı ilaç: Favicovir

- "Koronavirüse Karşı Yerli ve Milli İlaç Ürettik"

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu bünyesinde geliştirilen ilaç, Favipiravir isimli bir ilacın yerli sentezi olarak karşımıza çıkıyor. Atabay Kimya Firması tarafından sentezlenip ruhsatlandırma aşamasına geçilen Favicovir, koronavirüsle mücadele kapsamında önemli bir yardımcı olacak. Bakan Varank, bu önemli ilacın üretilmesinin hem mutluluk hem de gurur verici olduğunu ifade ediyor.

Sağlık Bakanı, Yeni Koronavirüs Vakalarının ve Ölümlerin Yaş Ortalamasını Açıkladı

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamalarda Favipiravir isimli ilacın COVID-19'a karşı aktif olarak kullanıldığı ifade edildi. Bu ilacın yerli sentezinin de çok önemli olduğunu belirten Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ilacın hemen ruhsatlandırılması talimatını verdiğini söyledi. İlacın ruhsatlandırma işlemi tamamlandıktan sonra Favicovir, hem Türkiye'de kullanılacak hem de yurt dışına ihraç edilecek.

- "Koronavirüse Karşı Yerli ve Milli İlaç Ürettik"

Bakan Varank, koronavirüs salgını Türkiye'ye gelmeden önce harekete geçtiklerini ve "TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu"nu oluşturduklarını ifade ediyor. O dönemlerde 17 farklı projeye başladıklarını söyleyen Varank, Favicovir ilacının da bu projelerden bir tanesi olduğunu vurguluyor. Sanayi ve Teknoloji bakanına göre Türkiye, dünyaya çare olacak çalışmalarda aktif rol alacak.

Favicovir projesinin başındaki isim olan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel, projenin 5-6 hafta önce başladığını ve kendisinin de sürecin bu kadar hızlı tamamlanacağını düşünmediğini ifade ediyor. Dünya genelinde COVID-19'a karşı etkili olan 3-4 ilacın olduğunu ifade eden Güzel, Favicovir'in de bunlardan bir tanesi olduğunu ve ateşi çıkmaya başlayan hastalarda bir etkili olduğunu söylüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: