Teknoloji

Kritik Apple Açığını Gideren Hacker 100 Bin Dolar Kazandı

Günümüzün en büyük sorunlardan birinin, sosyal medyada bulunan kişisel bilgilerin güvenliğinin tehlikede olması diyebiliriz. Birçok hacker, kötü amaçla hizmet ediyor ve milyonlarca kişinin bilgilerini illegal şekilde paylaşıyor. Durum bu şekilde olunca da, kişisel bilgilerimizin bulunduğu e-posta ve sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini en üst seviyede tutmak istiyoruz. 

Apple'ın da bu tarz saldırılara karşı özel olarak geliştirdiği bir sistemi bulunuyor. "Sign in with Apple" olarak adlandırılan sistem, herhangi bir üçüncü parti uygulama kullanmak istediğinizde ancak geliştiriciye güvenmediğiniz zaman ortaya çıkıyor. Sistem, sizler için özel olarak sahte bir e-posta yaratıyor ve uygulamaya bu sahte e-posta ile kayıt oluyorsunuz. Bu şekilde e-postanız güvenmediğiniz kişilerin eline geçmemiş oluyor.

Apple'ın açığını bulan araştırmacı 100 bin dolar ödül kazandı:

- Kritik Apple Açığını Gideren Hacker 100 Bin Dolar Kazandı

Diğer sistemlere nazaran ilk etapta daha güvenli gözüken bu sistemde oldukça büyük bir güvenlik açığı keşfedildi. Bhavuk Jain adlı araştırmacı, sistemde bulduğu hata sayesinde 100 bin dolarlık ödül almaya hak kazandı. Jain, Apple'ın ortak anahtarını kullanarak kimliği gizlenen kişinin bilgilerine ulaşılabildiğini söyleyerek sistem açığını Apple'a bildirdi.

Eğer ki "Sign in with Apple" hizmeti kullanıcıysanız, şu anlık endişelenmenizi gerektirecek bir durum bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Jain tarafından keşfedilen açık, nisan ayında bulundu ve ardından Apple tarafından düzeltildi. Apple, bu hata sonucu ele geçirildiği iddia edilen hesapların gerçeği yansıtmadığını ve bu iddiaların arkasındaki kişilerin hiçbir kanıtları olmadığını ifade etti.

Apple, Giriş Seviye 13 İnç MacBook Pro’larda RAM Artırma Ücretini 2 Katına Çıkardı

Apple'ın ortaya çıkan bu sorunu hızlıca ortadan kaldırması, birçok kullanıcıyı memnun etti. Düzenli olarak yapılan güvenlik güncellemeleri de bu tarz sorunlarla baş etmeyi sağlıyor ancak bazen bu tarz istisnalar ortaya çıkabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: