Teknoloji

Kuantum Dolanıklığı Alanında Yeni Bir Rekor Kırıldı

Kuantum fiziğinin önemli kavramlarından biri de dolanıklıktır. Dolanıklık, iki benzer parçacığın birbirleriyle eşzamanlılığa sahip olmasına ve bu parçacıklar birbirlerinden uzak mesafelerde olsa dahi birinde olan durumun diğerini etkilemesi olarak özetlenebilir. 

Parçacıklar bir defa birbirlerine dolandıklarında yukarıda da söylediğimiz gibi ayrılsalar dahi aynı etkilerden aynı şekilde etkilenebilirler. Tipik olarak dolaşma, parçacıkların çarpışmasını önlemek için son derece düşük sıcaklıklarda meydana getirilir. Ancak Barcelona Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir şişe rubidyum gazını ısıtarak bu işlemi gerçekleştirdiler. Bilim insanlarının çalışmasında rubidyum gazının ısıtılması sonucunda 15 trilyon atomun hepsi hızla eşlenerek kaotik bir zincirleme reaksiyonun başlamasını sağladı.

- Kuantum Dolanıklığı Alanında Yeni Bir Rekor Kırıldı

Araştırmaya katılan bilim insanlarından Jia Kong, “Dolanıklık, en dikkat çekici kuantum durumlarından ancak en ünlü kırılganlardan biri. Dolanıklıkla ilgili kuantum teknolojisinin çoğu soğuk bir atomik sistem gibi düşük sıcaklıklı ortamda uygulanmalıdır. Bu durum, dolaşma durumlarının uygulanmasını sınırlar. Sıcak ve dağınık bir ortamda dolanıklığın hayatta kalıp kalmayacağı ilginç bir sorudur” dedi. 

Barcelona Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının elde ettiği yeni tekniğin kuantum bilgisayarlarda kullanılıp kullanılamayacağı henüz belli değil. Bilim insanları, buna rağmen tekniğin son derece hassas manyetik sensörler geliştirmeye yardımcı olabileceğini açıkladılar. 

- Kuantum Dolanıklığı Alanında Yeni Bir Rekor Kırıldı

Bilim İnsanları, İlk Kez Eşlenmiş Kuantum Noktaları Oluşturmayı Başardı

Çalışmaya katılan fizikçi Morgan Mitchell, çalışmayla ilgili basın açıklamasında, elde ettikleri tekniğin beyin görüntüleme, otonom hareket eden araçlar ve karanlık maddenin araştırılması uygulamalarında daha iyi sensörlerin geliştirilmesi için kullanılabileceğini umduğunu söyledi. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: