Eğitim

LGS'nin birinci oturumu başladı

Kaynak ve fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın ilk oturumu saat 9.00’da başladı. Birinci oturum saat 10.45’te sona erecek.

İki oturum halinde yapılacak sınavın birinci oturumunda 50 soru için öğrencilere 75 dakika süre verildi. İkinci oturum ise saat 11.30’da başlayacak, adaylara 40 soruluk sayısal alan testi için 80 dakika süre verilecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınav için saat 15.00’e kadar 81 ilde istisnalar hariç yurttaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı. Bu yıl öğrenciler, sınava öğrenim gördükleri okullarda girdi.

Bakanlık tarafından yaklaşık 1 milyon 600 bin öğrenci için hazırlıkların gerçekleştirildiği merkezi sınav için öğrenciler, kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi amacıyla sabah saatlerinden itibaren sınava girecekleri binalara geldi.

Sınav için koronavirüs tedbirleri

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı. Sınav salonlarına öğrenci ve görevliler için tıbbi maske konulurken, bina ve salonların girişlerine el antiseptiği yerleştirildi. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri de oturacakları sıralara konuldu.

Öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlandı.Öğrencilerin sağlığı için velilerin, okul bahçesine girmesine izin verilmedi. 

Sınav salonlarına tıbbi maskeyle giren öğrenciler yerlerine oturduktan sonra dilerse maskesini çıkarabilecek. 

Sınav bitiminde, tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkamayacak. Öğrenciler, binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla, gerekirse sınıf sınıf olmak üzere sosyal mesafeyi koruyacak şekilde binadan ayrılacak. 

Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek.

İkinci oturum 11.30’da başlayacak

Birinci oturumda öğrencilere, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularından oluşan 50 soruyu yanıtlamaları için 75 dakika süre verildi. 

İkinci oturum saat 11.30’da başlayacak ve öğrencilere matematik ile fen bilimlerinden oluşan 40 soruluk sayısal alan için 80 dakika süre verilecek. İkinci oturum, saat 12.50’de tamamlanacak. (AÖ)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: