Eğitim

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI: "Covid-19 önlemleri sıkılaştırılmalı, okullar açılmamalı"

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası, okullarda ve iş yerlerinde Covid-19 salgına karşı yapılması gerekenleri sıraladı. 

Okulların  büyük bölümünde mekanik havalandırma sistemlerinin bulunmadığı belirtilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

1. Havalar soğuyunca doğal havalandırmanın da çok güçleşeceği, sınıfların boyutları ve kalabalık öğrenci sayıları dikkate alındığında sosyal mesafe kurallarına göre oturma ve ders düzeninin sağlanmasının mümkün olamayacağı açıktır.

Bu konularda gerekli hazırlıklar yapılmadan ,sırf özel okul sahipleri tahsilat yapabilsin diye okulları açmak, salgını yaygınlaştırmaktan başka sonuç vermeyecektir. Okullar, salgın bütünü ile kontrol altına alınmadan ve eğitimin sağlıklı bir şekilde yapılmasına imkan verecek gerekli düzenlemeler yapılmadan açılmamalıdır.

2. Bilim Kurulu halk sağlığı uzmanları, TTB, TMMOB, sağlık uzmanlık dernekleri ve sendika temsilcilerinin katımıyla güçlendirilmeli, kararları kamuoyuna duyurulmalı ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

3. Salgınla ile ilgili bilgi ve verilerde tam bir şeffaflık sağlanmalı, tüm bilgiler çarpıtılmaksızın kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

4. Bu süreçte işe gidemeyen, işten çıkarılan, iş bulamayanlara maddi destek sağlanmalı, İşsizlik Sigortası Fonu’nun kaynakları şirket patronları için değil, emekçiler için kullanılmalıdır.

4. İşverenleri koruyan ve kollayan düzenlemeler iptal edilmelidir.

5. Sağlığın kamusal bir hizmet olduğu hiç bir zaman akıllardan çıkarılmamalı, özel sağlık kuruluşları kamulaştırılmalıdır. İşletici şirketlere fahiş kâr sağlayan şehir hastanelerindeki soyguna son verilmelidir.

6. Mevcut ve inşa halindeki tüm yapıların iklimlendirme/havalandırma tesisatlarıyla ilgili önlemlerin yaşamsal öneme sahip olduğu, işyerlerinin havalandırılmaması ya da uygun olmayan şekilde havalandırılmasının da virüsün yayılmasında rol oynadığı açıktır. Hastaneler, endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, büyük ofisler, yolcu terminalleri, oteller, okullar, kreşler gibi genel ve büyük hacimli mahaller ile toplu taşıma araçlarının iklimlendirme tesisatlarında bazı yeni düzenlemeler ile bakım ve periyodik muayenelerin tekniklerine uygun olarak yapılması gerekir. (RT)

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: