Eğitim

Mardin Artuklu Üniversitesi online Süryanice kurs başlatıyor

Fotoğraf: Sosyal medya

Mardin Artuklu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, onlıne Süryanice dil eğitimi veriyor. 31 Ağustos’ta başlayacak olan eğitim 8 hafta sürecek. Eğitim Öğretim Görevlisi Adem Coşkun Hanno tarafından verilecek.

Sürekli Eğitim Merkezi, kursun amacına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Kurs ile hedeflenen; yukarıda bahsedilen kitlenin temel düzeyde Süryanice okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisi edinmesini sağlamak, klasik Süryanicenin temel gramer konularını öğrenmesi amaçlanmaktadır.

Süryanice, Aramice diyalektlerinin genel adı olarak kullanılmıştır. Aramice, Semitik dillerden İbranice ve Arapçayı içine alan dil ailesine bağlıdır. Tarihsel olarak Aramicenin orijini M.Ö.3000 yıl gibi bir zamana kadar götürülebilir. Kuzey Suriye ve Mezopotamya toprakları içerisinde M.Ö.2000 yıllarına kadar gidecek tarihsel bir kökene sahiptir.

“Süryanice çok köklü bir literatüre sahip”

Günümüzde Süryanice başta Türkiye olmak üzere İran, Irak, Suriye, Lübnan’da konuşulan ve ağırlıklı olarak kiliselerde resmi literatür ve teoloji dili olarak kullanılan bir dildir. Aynı zamanda tüm dünyaya dağılan Süryanilerin ortak iletişim dilidir. Tarihsel bölgelerinde kendi içerisinde doğu ve batı lehçesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Bu lehçeler de kendi içerisinde kitabi dil (kṭobonoyo)  ve halk dili (Surayt) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bizim burada temel alacağımız eğitim, çok köklü bir literatüre sahip Süryanice A1 seviyesi kursunda, öncelikle Semitik Dil Grubunu tanıma ve özelde Süryanice’yi tüm lehçeleriyle genel olarak tanımak, dili kolaydan zora doğru bir öğretim yöntemi izleyen bir metod kullanarak da bunları gramer içerisinde belirli konulardan bahseden metin ve diyaloglar ile vermekte ve bunları alıştırmalar ile desteklemektedir.”

Kurs programı şöyle:

Haftalık ders saati: 4 Saat

A1 pazartesi- çarşamba saat: 20:00 – 22:00

A2 salı- perşembe saat: 20:00 – 22:00

B1 cuma – cumartesi saat: 20:00 – 22:00

(RT)

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: