Teknoloji

Mardinli Lise Öğrencisi, CERN'in Yarışmasında Finale Kaldı

Mardin'de yaşamını sürdüren lise 3 öğrencisi Markus Acar, gurur veren bir gelişmeye imza attı. Acar, Cenevre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından düzenlenen bir yarışmada büyük bir başarıya imza atarak 500 projenin arasından finale kalmayı başardı. Yarışmadaki son 20 proje arasına girmeyi başaran genç, kazanan olmak için elinden geleni ardına koymadığını belirtti.

Eskikale köyünde yaşamını sürdüren genç, küçüklüğünden beri bilim ve teknolojiye ilgili bir isim olarak öne çıkıyormuş. Ailesinin maddi durumunun yetersiz olması nedeniyle kazandığı fen lisesine bile yürüyerek gitmek zorunda olan Acar'ın hayatı, son projesi ile farklı bir yola girebilir.

- Mardinli Lise Öğrencisi, CERN'in Yarışmasında Finale Kaldı

CERN'in düzenlediği "Beamline" isimli yarışmaya katılım 12 Eylül 2019 tarihinde sona erdi ve yarışmaya 500 farklı proje katıldı. Acar ile birlikte 2 Çinli, 3 de Şilili lise öğrencisi tarafından yapılan "e-dedektör" projesi, yüzlerce projeyi geride bırakmayı başardı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Acar, geçtiğimiz yıl da bu yarışmaya katıldıklarını ancak başarılı olamadıklarını, bu yıl ise başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi.

Yarışmaya katıldıkları proje hakkında da konuşan Acar, amaçlarının düşük maliyetli bir e-dedektör geliştirmek olduğunu, bu dedektörün CERN ve DESY gibi merkezlerde kullanılabileceğini söyledi. Acar ve takımı, eğer finali de kazanmayı başarırsa eylül ayı gibi Almanya'ya DESY LAB'a gidecekler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: