Eğitim

MEB'den EKPSS'ye Hazırlananlar İçin Mobil Uygulama

Görsel: Anadolu Ajansı

Milli Eğitim Bakanlığı,  Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanan öğrenciler için mobil uygulama hazırladı. 

MEB sitesinde yer alan habere göre; uygulama, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü tarafından, koronavirüs salgını nedeniyle EKPSS’ye hazırlıkta kaynak sıkıntısı yaşayan özel eğitim öğrenci ve mezunları için geliştirildi.

Adaylar, çözmekte zorlandıkları soruları, ekran fotoğrafı şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına gönderebilecek. Böylelikle alanın uzmanları tarafından çözülen soruların cevaplarına ulaşabilecek.

Sınav kapsamındaki Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler alanındaki ders konuları, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin öğrenme özellikleri dikkate alınarak hazırlandı. 

Görme engelli bireyler için içerikler, ekran okuyucu programların “sesletim” yapabildikleri metin formatı hazırlandı. Okuma programlarının seslendiremediği terimsel ifadeler “mp3” formatında hazırlanarak uygulamaya eklendi.

Uygulama, IOS’ta “https://apps.apple.com/tr/app/ekpss-meb%C3%B6zel/id1513714758?l=tr” adresinden,

Android’te ise “https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.ekpssmebozel1” linkinden ücretsiz indirilebilecek.

En az ortaöğretim mezunu hafif düzey zihin engelli, görme engelli, işitme engelli veya bedensel engelli raporu olan bireyler için her iki yılda bir yapılan EKPSS’ye girme hakkına sahip adaylar, aldıkları puanlarla, belirlenen kontenjanlarda kamu personeli olarak istihdam edilebiliyor. (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: