Eğitim

Munzur Üniversitesi Rektörü Meclis gündeminde

Fotoğraf: Munzur Üniversitesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, bianet’in 20 Eylül’de Munzur Üniversitesi Ubeyde İpek’e ilişkin yayınladığı,  “YÖK usulsüzlüğü tespit etti, Rektör İpek üstünü örttü” başlıklı haberi Meclis gündemine taşıdı.

Önlü, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, Munzur Üniversitesi’nin daha önce kadın öğrencilere yönelik taciz olaylarının yaşandığı hatırlattı.

 “Munzur Üniversitesi, bu kez de usulsüzlükler, liyakatsiz atamalar ve hemşericilikle gündeme gelmektedir” diyen Önlü şöyle devam etti: “ bianet’te yer alan haberdeki iddialara göre, Rektör İpek’in hemşericilik yaparak üniversitenin akademik kadrosunun büyük çoğunluğunu Elazığlılardan oluşturduğu belirtilmektedir.

TIKLAYIN- YÖK usulsüzlüğü tespit etti, Rektör İpek üstünü örttü

“Kardeşine kadro açtırdı”

2018 yılında kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro ilanı açtırıp kazanmasını sağladığı, doktora denkliği olmayan Şehmus Kurtuluş’un 5 yıl boyunca usulsüz bir biçimde öğretim üyesi olarak çalışmasını sağladığı, bu durumun YÖK tarafından tespit edilmesi sonucu Şehmus Kurtuluş’u Tunceli Yüksekokulu Hukuk Bölümü/Adalet programına öğretim görevlisi olarak atadığı iddia edilmektedir.

“Şoförünü bölüm sekreterliğine atadı”

“Munzur  Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek hakkında basına ve kamuoyuna yansıyan iddialardan bazıları şunlardır; Liyakatsız atamalar yaparak, akraba ve hemşerilerini akademik kadrolara aldırdığı, birçok öğretim görevlisinin kendi alanı dışında çalışmasına izin verdiği,

kendisine yakın akademisyenlerin bir çoğunun derse girmeden maaş almalarını sağladığı, 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine açık öğretim fakültesi mezunu 10 yıllık makam şoförü Yunus Başarır’ı atadığı belirtilmektedir.”

Önlü’nün Bakan Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle:

Munzur Üniversitesi’nde iki dönemdir rektörlük görevini yürüten Ubeyde İpek hakkında basına ve kamuoyuna yansıyan iddiaların araştırılması adına bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?

Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek’in kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro ilanı açtırdığı iddiaları doğru mudur? Rektör Ubeyde İpek’in kız kardeşi ve yeğeni şu an Munzur Üniversitesi’nde mi çalışmaktalar? Çalışıyorlarsa ne zaman ve hangi kriterlere göre akademik kadroya alınmışlardır?

Doktora denkliği olmadığı halde Şehmus Kurtuluş’un 5 yıl boyunca Dr. unvanıyla usulsüz bir biçimde çalıştığı iddiaları doğru mudur? Bu durumun YÖK tarafından tespit edilmesi sonucu Şehmus Kurtuluş’u başka bir bölüme atadığı bilgisi doğru mudur? Doğru ise bu duruma sebep olan kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Şehmus Kurtuluş şu an hangi unvanla hangi bölümde görev almaktadır?

Rektör Ubeyde İpek makam şoförü olan Yunus Başarır’ı açık öğretim fakültesini bitirdikten hemen sonra iletişim fakültesine fakülte sekreteri olarak atamış mıdır?

Üniversitede kadrolu kaç profesör vardır? Rektör İpek göreve geldiği günden beri dekanlık, rektör yardımcılığı gibi üst düzey idari görevler için Fırat Üniversitesi’nden kaç kişi görevlendirme yapılarak bu makamlara getirilmiştir?

Rektör Ubeyde İpek’in hemşericilik yaptığı ve kendi akrabalarını üniversiteye aldırdığı iddiaları doğru mudur? Munzur Üniversitesi’nde görev alan dekan, akademik personel ve idari müdürlerin kaçı Elazığlıdır?

Üniversitede yaşanan taciz iddiaları ile ilgili isimleri geçen Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu ve rektörün eski danışmanı olan Ahmet Zülfü Türkoğlu hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Bu kişilerin son iki yılda üniversiteye gelmedikleri halde maaş aldıkları doğru mudur?

Munzur Üniversitesi’nde doktorasını bitirdiği halde yıllardır kadro bekleyen akademisyenler var mıdır? Varsa bu kişiler neden bekletilmektedir?

Rektör İpek görevi boyunca neler yaptı?

Yükseköğretim Kurumu tarafından denklik almayan Şehmus Kurtuluş’u 5 yıldır öğretim üyesi olarak usulsüz çalıştırdı ve YÖK durumu tespit edince Şehmus Kurtuluş’u Tunceli Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü/Adalet programında öğretim görevlisi olarak atadı.

Rektör İpek, geçtiğimiz Aralık ayında ise 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine Açıköğretim Fakültesi mezunu olan 10 yıllık makam şoförü Yunus Başarır’ı atadı.

2018 yılında kardeşi Seda Gündüzalp’i de Pertek Meslek Yüksekokulu’nda öğretim üyesi kadrosuna atadı ve bölüm başkanlığı tahsis etti. Kardeşinin kadrosunu garantilemek için eş zamanlı olarak Çemişgezek ilçesinde bulunan Meslek Yüksek Okulu’nda ilanı çıkardı. Bu durum çok kez basına yansımasına rağmen, İpek hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Aynı dönemde yeğeni Elif Kılıç Sezer için de Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümü’nde araştırma görevlisi kadrosu açtı.

2018’de öğrenci alımı yapılmayan Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Biyo Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri kapatıldı. Bu bölümlerde yer alan yaklaşık 40 öğretim görevlisinin, kapatmalarla birlikte başta Meslek Yüksek Okulu olmak üzere üniversitenin çeşitli bölümlerine kadroları aktarıldı.

Mühendislik fakültesinde var olan bölümlerdeki öğrenci sayısında ise yüzde 65 oranında düşüş oldu. 2018’de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden ekonometri, iktisat, işletme, maliye, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler bölümleri de kapandı. Bu bölümlerdeki öğretim görevlilerinin ne yaptığı, hangi bölümlere aktarıldığı hakkında bilgi alınmazken, söz konusu görevlilerin düzenli olarak maaşlarını aldığı iddia edildi.

Üniversite kadrosunda 14 profesör görev alırken dekanlık/müdürlük gibi idari görevlere 2 ya da 3 profesöre atadı. Fırat Üniversitesi’nden görevlendirme yoluyla profesör getirdi. Dekanlık ve müdürlük gibi üst düzey görevlere çoğunlukla Elazığlı akademisyenleri yerleştirdi. Bu profesörlere, çok sayıda idari görev verdi. (RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: