Teknoloji

NASA, Jüpiter'in Yeni Fotoğrafını Yayınladı

2016’de Jüpiter’in yörüngesine yerleşen NASA’nın Juno uzay aracı, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeninden veriler sağlıyor. Juno, elde ettiği verilerin yanında Jüpiter’in ikonik fotoğraflarını da elde etmeye devam ediyor. 

NASA, geçtiğimiz haftalarda Juno’nun çektiği bir Jüpiter fotoğrafı yayınlamıştı. Modern bir tabloya benzeyen Jüpiter fotoğrafının ardından şimdi bir kez daha, Jüpiter atmosferinin daha yakında bir fotoğrafı paylaşıldı. 

Jüpiter atmosferinin daha yakından bir fotoğrafı yayınlandı

- NASA, Jüpiter'in Yeni Fotoğrafını Yayınladı

Jüpiter’in yeni fotoğrafı, Juno’nun 17 Şubat’ta gezegenin atmosferine oldukça yakın olduğu bir noktadan çekildi. Yeni fotoğraf, bu nedenle birkaç hafta önce yayınlanan fotoğraftan daha yakın bir manzara sunuyor. 

Juno’nun çektiği yeni Jüpiter fotoğrafını vatandaş bilim insanı Gerald Eichstädt işledi. Eichstädt, işlediği fotoğrafta Jüpiter’in atmosferinde yer alan beyaz çizgi grupları görünüyor. 2016 yılında ilk defa görülen bu çizgilerin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. 

NASA’dan bilim insanları, beyaz çizgilerin bulutların üzerinde yer alan sis parçacıkları katmanı olduğunu düşünüyor. Çizgi gruplarının hava akımlarından etkilendiği yönünde iddialar da bilim dünyasında kendisine yer buluyor. 

- NASA, Jüpiter'in Yeni Fotoğrafını Yayınladı

Juno'nun daha önce çektiği Jüpiter fotoğraflarından biri

Jüpiter’in Uydusu Europa'nın Uzaya Su Püskürttüğü Tespit Edildi

Tam olarak ne oldukları bilinmemekle beraber Jüpiter’in atmosferinde yer alan beyaz çizgi grupları muazzam bir manzara oluşturuyor. Juno, bu muazzam görüntüyü Jüpiter’in atmosferine gerçekleştirdiği 25. yakın uçuşta elde etti. Juno, fotoğrafı çektiği sırada Jüpiter’in atmosferinden yaklaşık 25.115 km yukarıdaydı. 

2016’dan beri Jüpiter’in yörüngesinde görevine devam eden Juno, en erken Temmuz 2021’e kadar 53 günde bir Jüpiter’in fotoğraflarını çekmeye devam edecek. Bizde Juno’nun çektiği ikonik Jüpiter fotoğraflarını NASA yayınladığı sürece sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Juno’nun 17 Şubat’ta çektiği Jüpiter fotoğrafı: 

- NASA, Jüpiter'in Yeni Fotoğrafını Yayınladı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: