Spor

Nascar’ın Afrikalı-Amerikalı sürücüsü Bubba Wallace’ın garajında ‘ilmik’ bulundu, soruşturma başlatıldı

George Floyd’un öldürülmesinin ardından ırkçılık ve polis şiddetine karşı protestoların isyana dönüştüğü ABD’de, Nascar’ın tam zamanlı tek siyah yarışçısı olan Bubba Wallace’a çirkin bir saldırı gerçekleştirildi.

Alabama’daki Talladega Superspeedway’de Wallace’ın takımı tarafından kullanılan garajda ‘ilmik’ bulundu.

Olayı kınayan Nascar, “Kızgın ve öfkeliyiz, bu iğrenç hareketi ne kadar ciddiye aldığımızı yeterince güçlü bir şekilde ifade edemeyiz. Derhal bir soruşturma başlattık, sorumlu kişi ya da kişileri belirlemek ve bunları spordan uzaklaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Kesin olarak belirttiğimiz gibi, Nascar’da ırkçılığa yer yoktur” açıklamasında bulundu.

Bubba Wallace da Twitter’dan bir mesaj paylaşarak, saldırıyı ‘aşağılık bir ırkçılık ve nefret eylemi’ olarak nitelendirdi ve ‘son derece üzgün olduğunu’ söyledi. Wallace, “Bu beni bitirmeyecek. Pes etmeyeceğim, geri adım atmayacağım” dedi.

pic.twitter.com/koL655AJB9

— Bubba Wallace (@BubbaWallace) June 22, 2020

Bubba Wallace, pek çokları için ırkçılığın ve köleliğin sembolü olarak görülen Konfederasyon bayrağının yasaklanması için kampanya yürüten isimlerin başında geliyordu.

Kampanyanın ardından Nascar, bayrağın kullanımını yasaklamıştı. Yapılan açıklamada, “Konfederasyon bayrağının varlığı, organizasyon olarak oluşturmaya çalıştığımız herkesi kapsayan duruş ile ters düşüyor. İnsanları yarış sevgileri sebebiyle bir araya getiriyor oluşumuz bu organizasyonu özel kılan şeydir. Bu sebeple Konfederasyon bayrağı tüm NASCAR etkinlikleri ve ürünleri üzerinden kaldırılacaktır” denilmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: