Eğitim

"Okulların açılma kararı neye göre veriliyor?"

Fotoğraf: HDP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Sellçuk’un 31 Ağustos’ta okulların açılacağı yönündeki açıklamalarına ilişkin soru önergesi verdi.

Ersoy, sınıf ortamında ve teneffüslerde öğrencilerin gerekli sosyal mesafe ve maske kullanımının sağlanmasının nerdeyse imkânsız olduğunu belirterek, bu durumun vaka sayılarında ciddi bir artışa neden olacağı endişesinin öğrenci ve velilerde kaygıya neden olduğunu söyledi.

Ersoy, “Bilim Kurulu üyelerinin okulların açılmasının son derece riskli olduğundan bahsetmesi üzerine, veli ve öğrencilerde şu sorunun cevabını merak ediyor Bakanlık bu kararı verirken Bilim Kurulu üyelerinin görüşleri alınmıyor mu?” dedi.

Oya Ersoy Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti;

* Millî Eğitim Bakanlığı olarak, salgının kontrol altına alınmadığı ve hızla yayıldığı bu günlerde okulların açılması çocukların sağlığını riske atmayacak mıdır?

*Okulların açılma takviminin belirlenmesinde Bilim Kurulu üyelerinin görüşleri alınmış mıdır?

*Öğrencilerin maske ve yeterli mesafeyi koruyacağını düşünüyor musunuz? Sınıf ortamında öğretmen ve öğrenciler sosyal mesafeyi nasıl koruyacaklar?

*Ülkemizde salgın nedeni ile birçok ilde Valilik tarafından kalabalık oluşturulmaması gerekçe gösterilerek etkinliklere izin verilmezken okulların açılma kararı hangi nedenlere göre verilmektedir?

*Okulların açılması bulaş riskini arttırarak, salgının daha da artmasına neden olmayacak mıdır? (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: