Eğitim

"Özel okullar velilerin paralarını iade etmiyor"

Fotoğraf: CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, özel eğitim kurumlarına çocuklarının eğitimi için ücret yatıran velilerin, görev yaparken maaşları ödenmeyen ve işten atılan eğitim emekçilerinin durumu ile ilgili Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP’li Başarır, Covid-19 virüsü nedeniyle halkın hem sağlık hem de ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadığı süreçte, birçok vatandaşın kredi çekerek çocuklarını özel okullara kayıt yaptırdığını, kredilerini geri ödemede zorluklar yaşadığını ve birçok özel eğitim kurumunun aldıkları ücretleri, eğitim ve öğretime uzun bir ara verilmesine rağmen velilere geri iade etmediklerini belirtti.

Başarır’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle: 

* Özel okulların, velilerin talepleri üzerine paralarını geri iade etmemesi durumunda nasıl bir çözüm yolu bulunacaktır?

* Ülke genelinde kaç özel eğitim kurumu velilere eğitim öğretim ücretini geri iade etmiştir?

* Özel eğitim kurumlarında görev yapan ya da işten çıkarılan öğretmenlerin durumu ne olacak?

* Yeni eğitim- öğretim yılında, yaşanan ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurularak, özel okul kayıt ücretlerinde vatandaşların ödeyebileceği şekilde bir ödeme planı yapılması için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

* Ülkemizdeki özel okullarda görev yapan kaç öğretmen ve eğitim emekçisi işlerinden çıkarılmıştır? İşten çıkarılan öğretmen ve eğitim emekçilerinin yeniden istihdamı konusunda her hangi bir plan yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa bu plan ya da planlar nelerdir?

* Pandemi nedeniyle kaç özel eğitim kurumu kapanması için Bakanlığınıza başvuru yapmıştır? Bu okulların kaçı kapanmıştır?

* Özel eğitim kurumları toplamda kaç öğretmen ve eğitim emekçisi için Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında başvuru yapmıştır? Yapılan başvuru sonuçlarına göre kaç öğretmen ve eğitim emekçisi Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmıştır?

* Kardeşinizin Genel Müdürlüğünü yaptığı ve hissesi olduğu Özel Maya Okullarında şu anda bir öğretmen ortalama ne kadar maaş almaktadır? (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: