Teknoloji

PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

Dünyanın en çok satan konsollarından biri olan PlayStation ailesinin yeni üyesi PlayStation 5, uzun süreli bekleyişten sonra tanıtıldı. Japon teknoloji devi Sony’nin aylar süren beklemenin ardından resmen tanıtılan konsolu hakkındaki spekülasyonlar da son bulmuş oldu. Var olan vergileri de düşündüğümüzde konsolun Türkiye fiyatı 9.150 TL civarında olabilir.

Konsol oyuncularına yepyeni bir deneyim sunmayı amaçlayan PlayStation 5, fiyat konusunda daha lansman öncesinde bile göz korkutmayı başarmıştı. Sony yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda konsolun ucuz bir cihaz olmayacağını belirtmişti.

- PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

PlayStation 5 özellikleri:

 • İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar
 • Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans
 • RAM: 16 GB GDDR6 RAM
 • Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı
 • Ses: Tempest 3D
 • Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray
 • Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

Işın izleme hızlandırma desteği, oyunlarda daha doğal ışıklara ve yansımaya izin vermesiyle birlikte kullanılabildiği oyunlarda genel grafik kalitesinde de artış yaşanmasını sağlıyor. Bu teknolojinin yeni gelecek oyunlarda bolca kullanılacağını belirtmeye de gerek yok.

Cihazın bir başka önemli özelliği de ses kalitesi olacak. Oldukça gelişmiş bir ses teknolojisi olan Tempest 3D, PlayStation 5’te kulaklarımızın pasını silecek. Yüzlerce özel sesi aynı anda verebilen bu sistem de merakla bekleniyor. Sony yöneticisi Sid Shuman’ın da lansmanı kulaklıkla dinleme tavsiyesinin arkasında bu sistemin tanıtımı yatıyordu.

Detaylar geliyor…

PlayStation 5 fiyatı:

- PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

Sony, yeni PlayStation 5’in fiyatını henüz açıklamadı ancak Avrupa ve ABD'de rakamları sabit tutup para birimlerini değiştirmeleri mümkün. Benzer bir fiyatlandırma mantığını daha önce de PlayStation 4 için görmüştük. O dönemde de Sony, rakamları sabit tutup birimleri değiştirme yoluna gitmişti.

Yakın zamanda Amazon'da konsolu 599 euroluk fiyat etiketiyle görmüştük. Bu bilgilere göre ülkemizde PlayStation 5, 9.150 TL taban fiyattan satışa çıkabilir. Tabii bu rakamın PlayStation 5’lerin ülkemize giriş fiyatları olacağını göz önüne almakta da fayda var. Şirket politikaları da bu rakamların şekillenmesinde önemli rol oynayacak.

PlayStation 5'in Türkiye fiyatını etkileyecek vergiler:

- PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüler

Şu anda ülkemizde konsolların fiyatlarını etkileyen 5 farklı vergi bulunuyor. Bu vergiler şu şekilde:

 • %50 Gümrük (30 Eylül 2020’den sonra %20 olacak),
 • %20 ÖTV,
 • %18 KDV,
 • %1 Kültür Bakanlığı payı,
 • %10 TRT payı,

Bu vergilerin hesaplanması kümülatif şeklinde yapılıyor, yani oranlar toplanmayıp çarpılıyor. Oyun konsollarından alınan geçici ekstra vergi, ÖTV ve KDV gibi ödemeleri de hesaba kattığımızda karşımıza çıkan fiyat 9.150 lira bandında oluyor. Bu rakamı Sony bir şekilde aşağıya çekmezse şirketlerin de kendi kazançlarını koymalarıyla birlikte konsolun Türkiye fiyatı 9.990 TL gibi kalp kıran, internette böbrek fiyatlarına baktıran bir seviyeye çıkabilir. 

İddialara Göre PlayStation Türkiye, Bir Çocuğun Yanlışlıkla Yaptığı 898 TL’lik Alışverişi İade Etmedi

Öte yandan yeni konsol almaya karar verdiyseniz, 30 Eylül tarihini beklemeniz daha uygun fiyatlara kavuşmanızı sağlayabilir. Konsollara uygulanan gümrük vergisi, o tarihte %50 seviyesinden %20’lere gerileyecek. Konsolun ön sipariş ve satışa çıkış tarihlerini de Sony tarafından aşağıdaki şekilde açıklandı.

PlayStation 5 ön sipariş ve satış tarihleri:

 • Ön sipariş tarihi: Detaylar geliyor…
 • Resmi satış tarihi: Detaylar geliyor…
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: