Teknoloji

Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Oyunlar değişiyor, artık hikaye anlatımından uzaklaşmaya başlayan yapılarıyla geleneksel oyuncuların canı sıkılmaya başlıyor. Görsellik ve oynanış her ne kadar ön planda olsa, hikayeyi her şeyden önde tutan ciddi bir kitle var.

Battle Royale gibi sadece zaman geçirme üzerine kurulan oyun tarzları nedeniyle kaliteli hikayelerden uzaklaşıyoruz Red Dead Redemption, God of War ve Detroit: Become Human gibi oyunlar ne yazık ki daha az karşımıza çıkacaklar. Peki ya tüm bu oyunların hikayelerini daha detaylı öğrenebilseydik? Sizin için popüler oyunların soluksuz okuyacağınız hikayelerini anlatan romanları derledik.

Metro 2033, 2034, 2035:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Şu sıralar Exodus isimli oyunuyla piyasayı sarsan Metro serisinin edebi bir geçmişi var. Elbette hikâyeleri oyun olarak raflarda görünce, yazar Dmitry Glukhovsky'nin eserleri popülerlik kazandı ve modernize edildi. Oyunlardaki post-apokaliptik havayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu eserler, Exodus öncesinde iyi bir hakimiyet kazanmak için birebir. Modern ve popüler Rus edebiyatının en çok satanları arasında bulunan üçlemeyi kesinlikle okumalısınız.

The Witcher serisi:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Netflix'in hikayesine pek özenip bu değerli yapımı dizi halinde sunmaya hazırladığını biliyoruz. Eserlerin oyunlar sayesinde bu kadar popüler olması sizi rahatsız etmesin. Zira fantastik hikayelere karşı özel bir ilginiz varsa, Witcher'daki çeşitlilik çok hoşunuza gidecek. Oyunlardan harici olarak, anlatım ve özgünlük açısından başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Umarız oyun ve kitaplarla yakalanan noktayı, diziyle batırmazlar.

Diablo:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Oyun dünyasının en çok satan ve en uzun soluklu serilerinden Diablo, bekli son yıllarda ticari emellere alet olmuş olabilir. Nitekim bu durum, onun milyonları kendisine hayran bırakan hikayesini unutturmaz. Diablo, yeni nesil oyunculara çok hitap etmeyen bir oyun serisiydi. Eğer hala basılmış romanlarını bulabilirseniz, muhakkak bu hikayeyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

God of War:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Play Station platformunun en büyük markalarından olan God of War, iyi bir hikâyeye sahip olmasaydı kolaya unutulabilirdi. Artık yaşlanan Kratos'un oğlu ile olan bağını konu alan son yapımın romanı, İthaki tarafından Türkçe olarak basıldı. Oyunu oynayamayanların muhakkak okumaları gereken bir kitap olduğunu belirtip, sıradaki esere geçelim.

Assasin's Creed serisi:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Ubisoft'un radikal bir değişikliğe gittiği Assasin's Creed serisinin en unutulmaz karakteri Ezio'yu, edebi bir anlatımla tanımak mümkün. Ayrıca karakterin yer aldığı oyunlarda göremediğiniz, bilemediğiniz detaylar da Oliver Bowden tarafından yazılan bu kitaplarda yer alıyor. Umarız oyunların romanları basılmaya devam eder. 

Bioshock Rapture Şehri:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Bioshock, oyun dünyasında anlatımıyla ve özgünlüğüyle öne çıkan yapımlardan birisi. Hikâyesini yürekten hissederek takip eden oyuncuların hevesleri, bu kitaplar sayesinde yeniden canlanabilir. Bioshock dünyasının fantastik ögeleri, her ne kadar Türkçe çevirisi konusunda sıkıntılar yaşatsa da bu kitapla yaşamaya devam ediyor.

Mass Effect Keşif:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Uzay temalı bilim kurgu oyunlarında zirvee yer alacak yapımlardan Mass Effect, Andromeda isimli sın yapımıyla bekleneni pek karşılayamadı. Nitekim anlatılan hikâye bazında, oyun dünyasının Star Wars'ı olmaya devam etti. Eğer seriye güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız, mutlaka Keşif romanunu okumanızı öneriyoruz.

World of Warcraft serisi:

- Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman

Toplamda 23 kitaplık bir evrenin edebi yönü konusunda tartışmak yersiz olacaktır. Bu kitapların hepsi Türkçeye çevirilmemiş olabilir. Net bir biliye ulaşmak zor olsa da büyük çoğunluğunu Türkçe olarak internette ve sahaflarda bulmak mümkün. Warcraft dünyasını merak ediyor ve oyunları ilginizi çekmiyorsa kitaplarla bu dünyaya adım atabilirsiniz. 

Eğer sizin de aklınızda yer etmiş oyun romanları varsa yorumlar kısmında herkesle paylaşabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere, takipte kalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: