Teknoloji

Raspberry Pi'ye macOS Arayüzü Getiren İşletim Sistemi

Apple'ın macOS işletim sisteminin şık görünümünü seven ancak pahalı Apple bilgisayarlara erişemeyenler için yeni bir işletim sistemi geliştirildi. Raspberry Pi için ücretsiz olarak sunulan iRaspbian adlı Linux tabanlı işletim sistemi, görünüş olarak macOS ile neredeyse birebir aynı.

iRaspbian olarak adlandırılan Linux dağıtımı, macOS'un dock tasarımını ve macOS 10.15 Catalina ile birlikte gelen varsayılan duvar kağıdını bir araya getiriyor. Bununla birlikte benzerlik sadece görünümde kalıyor. iRaspbian, aslında Raspberry Pi'nin resmi olarak desteklenen işletim sistemi olan Raspbian'a dayanıyor.

 iRaspbian görünüşte macOS, özünde Linux deneyimi sunuyor

- Raspberry Pi'ye macOS Arayüzü Getiren İşletim Sistemi

iRaspbian, Netflix gibi hizmetleri kullanmayı sağlayan Chromium Media Edition tarayıcısı, LibreOffice ve GIMP de dahil olmak üzere bir dizi yerleşik uygulamayla birlikte geliyor. Tüm bu uygulamaların Dock üzerinde kendi simgeleri bulunuyor. Ayrıca önyüklü birkaç retro oyunun yanı sıra Steam de bulunuyor. Ancak Steam mağazasında Raspberry Pi donanımı üzerinde çalışabilecek sınırlı sayıda oyun var.

Windows XP'yi Raspberry Pi 4'e Getiren İşletim Sistemi: Raspbian XP

Paylaşılan videoya bakılırsa, işletim sistemi Raspberry Pi 4'te oldukça sorunsuz çalışıyor. Raspberry Pi 4, 1.5 GHz dört çekirdekli Cortex A72 işlemciye sahip ve 4 GB'a kadar RAM ile yapılandırılabiliyor. iRaspbian sadece ucuz bir Mac deneyimi isteyenler için değil, kendi bilgisayar projeleri üzerinde çalışan geliştiriciler için de tasarlandı.

iRaspbian'ın ücretsiz indirme sitesi şu anda kullanılamıyor. Projeye bağlı bir hesaptan atılan tweet'te, "Site ve indirme bağlantıları kaldırıldı. Bu bir eğlence projesiydi, ancak yasal sonuçları düşünülmedi. Pi 4'ü, sadece donanım projeleri için kullanmayanlar için daha eğlenceli hale getirme girişimiydi. Diğerleri sadece parayı ve dava açmayı düşünür. Oh ne güzel." ifadeleri yer aldı.

macOS görünümlü iRaspbian'ı tanıtan video:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: