Gündem

Rejimin ateşkesi ihlal girişimleri takip altında

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Esad rejiminin faaliyetlerini yakından takip ediyor.

Güvenlik kaynakları, İdlib ile ilgili Moskova’da imzalanan mutabakata uyulması konusunda TSK’nın azami hassasiyet gösterdiğini, sahada buna göre hareket ettiğini belirtti.

TSK’DAN AZAMİ HASSASİYET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından imzalanan mutabakat gereğince uygulanan ateşkesle rejimin, Türkiye’nin ve bölgenin güvenliğini tehlikeye atan ve insanlık dramına sebep olan saldırılarının durdurulması hedeflendi.

rejimin ateskesi ihlal girisimleri takip altinda - Rejimin ateşkesi ihlal girişimleri takip altında

Ateşkesin kalıcı olması, akan kanın durdurulması, çoğunluğu kadın ve çocuk, yerlerinden edilen 1 milyonun üzerinde masum insanın evlerine dönüşleri için ortamın sağlanmasıyla TSK unsurlarının, halkın ve hudutların güvenliğinin birinci önceliğe sahip olduğunu dile getiren güvenlik kaynakları, “Bu nedenle söz konusu mutabakatta yer alan hususların uygulanmasına Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından azami hassasiyet gösterilmekte, sahada buna göre hareket edilmektedir.” ifadesini kullandı.

“İHLALLERE KARŞI KUVVET KULLANMAYA HAZIRIZ”

Kaynaklar, ateşkes ihlallerine ilişkin ise şu görüşleri paylaştı:

“Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından herhangi bir ateşkes ihlali yapılması söz konusu olmadığı gibi, ateşkesi ihlal edenlere karşı da gerekirse kuvvet kullanmaya hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Rejimin ihlal teşebbüsleri, tarafımızdan bilinmekte ve izlenmektedir. Garantör olarak Rusya Federasyonu’ndan beklentimiz, rejimin mutabakatta belirtilen hususlara tam olarak uymasını sağlamasıdır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: