Teknoloji

Rusya'dan Dünyanın En Uzun Menzilli Keskin Nişancı Tüfeği

Rus silah üreticisi Lobaev Arms, kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı yeni keskin nişancı tüfeği DXL-5, 7 kilometre vuruş menzili ve yeni mermi tasarımıyla dünyanın en uzun menzilli keskin nişancı tüfeği olmaya hazırlanıyor. Yine aynı şirket tarafından üretilen 'Sumrak' (Şafak) isimli tüfek de 4,2 kilometrelik atış mesafesine sahip.

Lobaev Arms Genel Müdürü Vladislav Lobaev, yeni tüfeğin menzilinin 6 ila 7 kilometre arasında, efektif ateş menzilininse 3 kilometre olmasını istediklerini söylüyor. DXL-5'in, şirketin önceki ürünleri olan DXL-4 "Sevastopol" ve DXL-3 "Retribution" ile aynı aileye mensup olacağı da belirtiliyor. Lobaev, yeni tüfekte yeni bir mermi olacağını, çeşitli teknolojik yeniliklerin içerileceğini ve böylece uzun mesafelerde ateşin mümkün hale geleceğini söylüyor. Önceki mermilerden farklı olarak, bu yeni mermi büyüklüğü ve namlu çıkış hızı ile ayırt edilecek.

Yeni tüfek seneye hazır olacak

- Rusya'dan Dünyanın En Uzun Menzilli Keskin Nişancı Tüfeği

Lobaev Arms'ın lideri, yeni keskin nişancı tüfeğinin önümüzdeki yılın başlarında hazır olmasını umduğunu söylüyor ancak koronavirüs salgını nedeniyle bu süreç biraz sarkabilir. Genel Müdür Lobaev, şu anda silahın kalibresine ve diğer özelliklerine ilişkin ayrıntıları da paylaşmayacağını sözlerine ekledi. 

3 ila 7 kilometre menzille birlikte, standart optik nişangâhın zorlanacağı tahmin edilebilir. Bu durumda optik nişangâhın, elektro optik ya da kolimatör nişangâh ile değiştirilmesini bekleyebiliriz. Bunlar, uzaklığı ve merminin hedefe gitmesi için gerekli azimutu (güney açısı) hesaplayabilir. Bir Rus şirket yakın zamanda bu hesaplamaları yapabilen ve atıcıya kesin bilgiler sağlayabilen bir kolimatör nişangâhı geliştirdiğini duyurmuştu. 

- Rusya'dan Dünyanın En Uzun Menzilli Keskin Nişancı Tüfeği

3 Kilometre Menziliyle Dünyanın En Ölümcül Keskin Nişancı Tüfeği Geliştirildi

Kolimatör nişangâhı, keskin nişancının gözünün konumundan bağımsız olarak, nişangâhın bağlı olduğu tüfekle aynı eksende aydınlatılmış bir nişan noktası görmesini sağlıyor. Lobaev Arms'ın geçen ay tanıttığı SVLK-14S keskin nişancı tüfeği de yaklaşık olarak 3,2 kilometre uzaklıktaki bir hedefi başarıyla vurabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: