Teknoloji

Singapur, Salgının Türkiye’de Ne Zaman Biteceğini Açıkladı

Dünyanın koronavirüs pandemisi ile mücadelesi hız kesmeden devam ederken, salgının Türkiye'de ne zaman biteceğine ilişkin dikkat çekici bir araştırmaya imza atıldı. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi'nin bir yapay zeka algoritmasını temel alarak yaptığı çalışma, ölümcül salgının ülkemizdeki sayrine dair çarpıcı bir öngörüde bulunuyor.

“COVID-19’un Tahmini Takibi” isimli çalışmada, istatistik bilimi ve epidemiyolojik modeller kullanılarak günlük vaka ve ölüm sayısı ile birlikte diğer tıbbi detaylar analiz edildi. Singapurlu araştırmacılar, Türkiye ile ilgili olan verilerin 6 Mayıs 2020 tarihine kadar olduğunu açıkladı.

Araştırmaya göre Türkiye'de koronavirüs salgının sona ermesine en az 120 gün var

- Singapur, Salgının Türkiye’de Ne Zaman Biteceğini Açıkladı

Yapay zeka algoritması ile yapılan modellemeye göre, ülkemizde koronavirüs salgının sona ermesi için önümüzdeki en az 120 gün bulunuyor. Hazırlanan grafikte, COVID-19’un Türkiye’de biteceği tarih 8 Eylül 2020 olarak gösteriliyor. 

Tabii, bu tarihin bir kesinlik arz etmediğini söylemekte fayda var. Zira araştırmanın arkasındaki ekip de, COVID-19 hakkında pek çok değişken olduğuna dikkat çekiyor. "Bu veriler yüzde 100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü” uyarısını yapan bilim insanları, bulguların sadece geleceğe yönelik bir rehber olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Yapay zeka, COVID-19’un Türkiye’de biteceği tarih olarak 8 Eylül 2020'yi işaret ediyor

- Singapur, Salgının Türkiye’de Ne Zaman Biteceğini Açıkladı

Araştırmayı yaparken farklı verilerden ve modellerden faydalandıklarını ifade eden ekip, "Her bulaşıcı hastalığın bir yaşam döngüsü var. Salgının patlaması, hızla yayılması, yavaşlama hızı ve sona ermesi şeklinde. Fakat salgında bu yaşam döngüleri ülkelere ya da bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkeler aynı anda farklı fazlarda olabiliyor” diyor.

Yeni Bir Araştırma Koronavirüsten Kurtulanların 6 Ay İçinde Yeniden Enfekte Olacağını Söylüyor

Singapur, bugüne kadar 5 milyondan fazla insana bulaşan yeni tip koronavirüs hastalığı COVID-19 ile en etkili mücadele eden ülkelerin başında geliyor. Ülkede bugün itibarıyla 31.960 doğrulanmış vaka ve 31 can kaybı bulunuyor. Tedavi edilen hasta sayısı ise son 24 saatte 994 artışla 14.876 olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de ise dün açıklanan 1.141 yeni vaka ile toplam vaka sayısı 156.827'ye, toplam can kaybı ise 32 artışla 4.340'a yükseldi. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: