Teknoloji

Super Mario Bros. Oyunu, Dünya Rekoru Kıran Fiyata Satıldı

Koleksiyoncuların belirli ürünlere standart ücretinden çok daha fazla ödeyebileceğini biliyoruz. Bir koleksiyoncuysa daha önce hiç açılmamış olan bir Super Mario Bros. oyununa birçok kişinin aklına dahi getiremeyeceği bir para ödedi.

NES (Nintendo Entertainment System) için yapılan ambalajlı bir Super Mario Bros. kopyası için verilen en büyük para 100.150 dolar olarak biliniyordu. Ancak Heritage Auctions'ta gerçekleştirilen açık artırma soncunda oyun tamı tamına 114 bin dolara alıcı buldu. Merak edenler için bu da güncel kurla birlikte yaklaşık 782.700 TL gibi bir para yapıyor.

Yeni dünya rekoru belirlendi

- Super Mario Bros. Oyunu, Dünya Rekoru Kıran Fiyata Satıldı

Önceki rekor geçtiğimiz sene kırılmıştı ve aslına bakıldığında oyun, yeni rekortmen kopyadan daha eski bir tarihte yayınlanmıştı. Bu kopyaysa 1985 yılında NES konsolu için çıkış oyunu olarak duyurulmuştu. Sonrasında Mario isminin ne kadar büyük ve bilinen bir marka haline geldiğiniyse hepimiz biliyoruz.

Bu Super Mario Bros. oyununun neden daha özel olduğuna gelecek olursak oyunun kendi paketinin üstünde bir asma yeri olduğunu söyleyebiliriz. IGN'in aktardığı bilgilere göre mukavvadan yapılan bu askı yerleri, plastik askılar yaygınlaşmadan önce yalnıza ABD test piyasasındaki black box (kara kutu) sürüm oyunlarda kullanılıyordu.

- Super Mario Bros. Oyunu, Dünya Rekoru Kıran Fiyata Satıldı

Bir Twitch Yayıncısı, Super Mario 64 Oyununda Dünya Rekoru Kırdı

Bu türden mukavva askılarsa yalnızca birkaç ay için piyasada kaldı. Sonrasındaysa tamamen plastik ambalajların gelmesiyle birlikte alıştığımız ürün asma yerlerini birçok üründe görmeye başladık. Tabii ki ilk yayınlanmasından bu yana 40 milyonu aşkın kopya satan bir oyun için hiç açılmamış bu nadir parça da fiyatı bir denli anlaşılır kılıyor gibi.

Peki, sizce bu verilen para mantıklı bir miktar mı? Koleksiyoncu olsaydınız bu parayı böyle bir parçaya verir miydiniz yoksa farklı bir şekilde mi değerlendirirdiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: