Chat

Tanıştığınız İnsanlarla Rahat Sohbet Edebilmek için Öneriler

İlk defa tanıştığınız insanlar ile rahat sohbet edebilmek için başlangıç olarak tanımadığımız bir kişiyle başbaşa kaldığımızda, iki taraftanda tek kelimenin çıkmadığı rahatsız edici bir sessizlikten korkabilirsiniz. Bu durum etrafınızda bulunan herhangi bir arkadaşınız, akrabanız ile de yaşanabilir. Aslında çok normal durumlardan bir tanesidir. İnsan sessizlikten her zaman tedirgin olmaz mı zaten.            

Önemli olan soru şu ki böyle bir ortamda sohbeti nasıl başlatabiliriz? İçinizle dışınız aynı olan bir insansanız bu sorunun üstesinden gelmek hiçte zor olmaz fakat bazı içine kapanık insanlar için bu sorunlar hiçte hoş olmuyor.

Karşınızdaki insan ile ilgili empatiler yapmaya çalışın kendinize acaba bunu söylesem rahatsız olur mu? sıkılıyor mudur? gibi sorular sorun. En önemlisi iyi bir dinleyici olun, unutmayın ki iyi bir sohbetin altın kuralı iyi bir dinleyici olmaktır. Konuşmanın bir anda kesileceği düşüncesini kafanızdan çıkarın sadece partnerinizi dinlemeye odaklanın zaten siz iyi bir dinleyici olduğunuzda farketmeseniz bile konunun akıp gittiğini göreceksiniz. Yeni tanıştığınız kişiler ilk sohbette rahatsız oldukları durumları size açıklamakta zorluk çekebilir. Bundan dolayı beden dilinize çok dikkat etmelisiniz. Yapacağınız küçücük bir hareket karşınızda ki insanı rahatsız edebilir ve bitse de gitsek düşüncesine girer. Sonrasında sohbet her iki taraf için çekilmez bir hal alır. Karşınızdaki insanlar hakkında ani çıkarımlar yapmayın, anlatmasını bitirdikten sonra bende şöyle düşünüyorum gibisinden kelimelerle sentezleye sentezleye çıkarımlarınızı karşı tarafa yansıtabilirsiniz.
               

Görüşeceğiniz kişiyi daha öncesinde tanıyorsanız sohbet etmeden önce sosyal medya profiline göz atarak onun ile ilgili bilgi toplayabilirsiniz. Karşınızdaki kişi hakkında bilgi sahibi olmak size sohbet içerisinde çok yardımcı olabilir. Önemli konulardan biri ise siz ne düşünüyorsanız herkes aynı fikirde olmak zorunda değil. Bu konuda fikir ayrılığı yaşadığınızda kendi fikrinizi karşı tarafa kabul ettirme çabası içine girmeyin. Son olarak ne zaman susmanız gerektiğini farkedin. Her insan sürekli konuşmak zorunda değildir, bu yüzden karşınızdaki insanın kesinlikle konuşması gerektiği konusunda baskıcı bakışlar altında bırakmayın. Partneriniz sohbet edeceği zamanı bilir ve ona göre hareket eder.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: