Eğitim

"Telefonun dahi çekmediği köylerde çocuklar nasıl eğitim alacak?"

Fotoğraf: AA-Kastamonu’da köydeki evinde interneti çekmeyen çocuk, EBA platformundan canlı yayınlanan derslere evine yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki tarladan internete girip katılabiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Antep Milletvekili İrfan Kaplan, “Çocuklarımızın eğitimi, yaşadıkları coğrafyaya ve maddi duruma göre şekillenmemelidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan Kaplan, yoksul çocukların ve köylerde yaşayan çocukların EBA ile eğitime erişemeyeceklerini söyledi.

Antep Milletvekili Bakana, “Ne tür önlemler aldınız? Binlerce köyde telefon dahi çekmezken, milyonlarca dar gelirli ailenin evinde bilgisayar dahi yokken bu çocuklar nasıl eğitim görecek? Yoksul çocuklarımızın internet ve bilgisayar desteğini sağlamadığınız takdirde, veballerini kim ödeyecek?” diye sordu.

Antep Milletvekili Kaplan, bilgisayarı olmayan öğrencilerin oranının yüzde 30 olduğunu hatırlatarak eğitimin yoksul öğrenciler için adeta lüks olduğunu vurguladı. Eğitim Sen’in 4 Eylül’de açıkladığı rapora göre EBA üzerinden derse katılımın birçok okulda yüzde 15-20 dolaylarında olduğunu aktaran Kaplan şöyle devam etti:

“Yoksul öğrencilerimiz, köylerde yaşayan eğitimine devam eden öğrencilerimiz var. Henüz bilgisayarla tanışmamış öğrencilerimiz var. Bu çocuklar eğitimlerini nasıl ve hangi şartta tamamlayacak? Uzaktan eğitim programı açıklanıyor. Peki alt yapısı nasıl oluştu? Bilmiyoruz. Kime göre, neye göre bu programlandı, bilmiyoruz. Bırakın interneti, telefonların dahi çekmediği köylerimiz var. Bu köylerde yaşayan çocuklarımız ne olacak? Taşımalı eğitim sistemi ne kadar yetecek? Bu soruların cevabını Sayın Selçuk vermelidir. Çocuklarımızın eğitimi, yaşadıkları coğrafyaya ve maddi duruma göre şekillenmemelidir. Eğitim her çocuğumuzun hakkı.”

Kaplan, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

  • EBA ile eğitim gören kaç öğrencimiz vardır?
  • Binlerce köyde telefon dahi çekmezken, milyonlarca yoksul ailenin evinde bilgisayar dahi yokken bu çocuklar nasıl eğitim görecek?
  • Binlerce köyde telefon dahi çekmezken, bu bölgelerde yaşayan öğrencilerimizin eğitimi için nasıl bir formül düşünmektesiniz?
  • Dar gelirli ailelerimizin çocukları için internet, televizyon ve bilgisayar ihtiyacını karşılayacağınız bir proje ya da düşünceniz var mıdır?
  • Öğretmenlerimize verilen 6GB ücretsiz internetin sınırsız ve ücretsiz olması için bir çalışmanız var mıdır?
  • Yoksul çocuklarımızın internet ve bilgisayar desteğini sağlamadığınız takdirde, veballerini kim ödeyecek?”

(AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: