Teknoloji

TikTok Benzeri Zynn, Google Play Store’dan Kaldırıldı

Son zamanlarda oldukça gündemde olan TikTok, kısa videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformu. Dans videolarından esprili videolara kadar birçok içeriğin bulunduğu bu sosyal medya platformunun, ülkemizde de çok sayıda kullanıcıya sahip olduğunu söyleyelim. 

Zynn adındaki uygulamaysa TikTok’un neredeyse bire bir kopyası. Kuaishou tarafından finanse edilen uygulama, TikTok’un tam anlamıyla rakibi olmuş durumda. Kuaishou ise Çin’in en büyük sosyal medya şirketi olan Tencent tarafından finanse ediliyor. Oldukça karmaşık olan bu yapıda, kısaca uygulamaların arasında büyük bir rekabet olduğunu gözlemlediğimizi söyleyelim.  

Zynn, Google Play Store’dan neden kaldırıldı? 

- TikTok Benzeri Zynn, Google Play Store’dan Kaldırıldı

Zynn uygulamasının ABD pazarına girmesinin altında yatan birçok neden var. Bunlardan en önemlisiyse büyümek için ticaret taktiği olan piramit şemasını kullanması. Uygulama üzerinden her video izlediğinizde uygulama içinde para kazanıyorsunuz. Arkadaşlarınızı Zynn’e davet ederek de kazandığınız bu paraları, uygulama içi satın almada kullanabiliyorsunuz. İlginç olan ve uygulamayı TikTok’tan ayıran yanıysa kazandığınız bu paraları gerçek hayatta kullanabilmeniz. 

Hesabınızda biriken bu paralarla gerçek hayat için hediye kartı alabilir ve hatta ortaya çıkan bazı bilgilere göre PayPal hesabınıza yani hesap kartınıza para olarak aktarabilirsiniz. Zynn’in uygulama dağıtıcılarının hedefi olmasının altında farklı bir sebep daha yatıyor. Wired’ın haberine göre Zynn’in Google Play Store’dan tamamen kaldırılmasının nedeni, içeriklerini diğer uygulamalardan direkt olarak alması. Şimdilik Zynn hâlâ App Store’da erişilebilir durumda fakat Apple’ın uygulamayı araştırdığını da ekleyelim.  

Kullanıcılarına Para Ödeyen TikTok Benzeri Uygulama: Zynn

Sensor Tower’a göre Zynn, 7 Mayıs’ta App Store’da ve 5 Mayıs’ta da Google Play Store’da lanse edildi fakat nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde, bazı sahte hesapların ilk videolarını 19 Şubat tarihinde paylaştığını gözlemliyoruz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: