Teknoloji

TikTok'a Çocukların Mahremiyetini İhlal Suçlaması

Aralarında Dijital Demokrasi Merkezi ve Reklamsız Çocukluk Kampanyası gibi grupların da bulunduğu 20 gizlilik gözlemcisinden oluşan organizasyon, ABD Federal Ticaret Komisyonu'na bulunduğu suç duyurusunda, TikTok'un "Amerika’daki Çocukların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu yasasına aykırı hareket ettiği ve çocukları riske attığını" öne sürdü.

- TikTok'a Çocukların Mahremiyetini İhlal Suçlaması

TikTok'un 13 yaşın altındaki çocukların kişisel bilgilerini, ebeveynlerinin izni olmadan topladığını öne süren gizlilik gözlemcileri, kullanıcılara ait verileri ticari amaçla kullandığını, uygulama nedeniyle çocukların uygunsuz içeriklere ya da kötü niyetli kişilerin istismarına açık olduğunu kaydetti.

TikTok Daha Önce ABD'de 5,7 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırılmıştı

Gençler arasında yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım platformu TikTok, Çin teknoloji şirketi ByteDance'a ait.

TikTok'un Çinli bir ticari girişim olduğunu belirten ABD'li yetkililer, çocuklar arasındaki geniş çaplı kullanımı nedeniyle "ulusal güvenlik" riskleri oluşturabileceğini savunuyor.

- TikTok'a Çocukların Mahremiyetini İhlal Suçlaması

Daha önce de TikTok, 2019'da "çocuklara ait verileri izinsiz topladığı" gerekçesiyle ABD'de 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Yazılı açıklamada bulunan TikTok ise kullanıcıların gizliliğini ciddiye aldığını, uygulamanın kullanıcılar için güvenli ve eğlenceli bir platform olmasını sağlamayı taahhüt ettiklerini belirtti.

Uygulama sebebiyle çocukların uygunsuz içeriklerle karşı karşıya kalabileceğini söyleyen uzmanlar, TikTok'un "kısıtlı mod seçeneği" gibi yöntemlerle içeriklerin filtrelenmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Hollanda, Çocuk Verilerini Kullanması Sebebiyle TikTok'u Takibe Alacak

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: