Gündem

Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

turkiye korona salgininda egitimi surduren 2 ulkeden biri - Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

Dünya genelinde koronavirüs salgını, 184 ülkenin öğrencilerinin eğitimlerinin aksamasına yol açtı.

Salgının yayıldığı ülkelerdeki öğrenci sayısının, dünyadaki toplam öğrenci sayısının yüzde 87’sine karşılık geldiği ve bu rakamın 1.5 milyarın üzerinde olduğu ifade ediliyor.

ULUSAL ÇAPTA UZAKTAN EĞİTİM

Yapılan araştırmalar, salgının yayıldığı ülkelerde okulların kapalı olduğunu, ancak Türkiye’dekine benzer ulusal çapta bir uzaktan eğitim sisteminin kurulamadığını ortaya koydu.

TÜRKİYE, ÇİN’DEN SONRA İKİNCİ

Türkiye, 184 ülkede 1.5 milyarın üzerinde öğrencinin yüz yüze eğitimden mahrum kalmasına da yol açan koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çin’den sonraki, ikinci ülke oldu.

turkiye korona salgininda egitimi surduren 2 ulkeden biri 1 - Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

3 YENİ TELEVİZYON KANALI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yürüttüğü çalışmalarla kısa sürede 3 yeni televizyon kanalı ve kapasitesi artırılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden, 18 milyonun üzerinde öğrenci için uzaktan eğitime başlandı.

MEB’in yürüttüğü uzaktan eğitim yayınlarının TRT EBA televizyonlarında 23 Mart itibarıyla başlatılması ve Bilim Kurulu’nun da önerisiyle 30 Nisan’a kadar sürdürülmesi kararlaştırıldı.

20-25’ER DAKİKALIK DERS

İlkokul, ortaokul ve liseler için ayrı ayrı açılan televizyon kanallarında 12 sınıf düzeyinde 20-25’er dakikalık ders yayınları, akşam saatlerine kadar sürüyor.

İnternet üzerinden hizmet veren dünyanın en büyük dijital eğitim platformu EBA’da ise öğrencilere, 1600’den fazla ders ve 20 binin üzerinde etkileşimli içerik sunuluyor.

Çocukların derslerini TRT EBA TV üzerinden takip etmeleri, ders tekrarları, konu eksikleri ve sorular için EBA’yı kullanmaları öneriliyor. Sisteme yüklenme olmaması için EBA’yı hangi sınıfların hangi saat aralığında kullanması gerektiği öğrencilere bildiriliyor.

EBA Canlı Sınıf uygulaması hayata geçecek VİDEO

EBA’YA ÜCRETSİZ İNTERNET DESTEĞİ

Tüm derslere internet üzerinden ulaşım imkanı veren EBA’ya erişim için Türkiye’deki 3 büyük GSM operatörü de 8GB’e kadar ücretsiz internet hizmeti sağlıyor.

ÖĞRENCİ İLE ÖĞRETMEN CANLI SINIFLARDA BULUŞACAK

Öte yandan Bakanlık, uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ile öğrenci arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak etkileşimli ders işlenmesine imkan sağlayan canlı sınıf uygulamasının 8. ve 12. sınıflar için pilot çalışmalarını başlattı. Canlı sınıf uygulamasına 8. sınıflardaki 1 milyon 700 bin ve lise son sınıflarda okuyan 1 milyon öğrencinin katılması amaçlanıyor. Uygulamanın, pilot çalışmaların ardından kademeli olarak Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

SORU-CEVAP-TEST ETKİNLİKLERİ

Öğretmenler, canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacak ve televizyon dersleriyle eşgüdümlü olarak kendi öğrencilerine EBA üzerinden ödevlendirme yapıp soru-cevap-test etkinliklerini yönlendirip çalışma gönderecek.

Öğretmenler, canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacak ve televizyon dersleriyle eş güdümlü olarak kendi öğrencilerine EBA üzerinden ödevlendirme yapıp soru-cevap-test etkinliklerini yönlendirip çalışma gönderecek.

turkiye korona salgininda egitimi surduren 2 ulkeden biri 2 - Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

EBA’DAKİ YENİLİKLER

Uzaktan eğitimdeki ders materyallerinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren Bakanlık, sanat, spor ve bilim etkinliklerini de bu haftadan itibaren televizyon yayınlarına ve EBA’ya entegre etti. Bakanlık, çocukların aileleri ile evde yapabilecekleri 40 deney videosu hazırladı.

TELEVİZYONLARDA SORU ÇÖZÜM SAATLERİ OLACAK

Bakanlıkça, ayrıca 8. ve 12. sınıf öğrencileri için YKS ve LGS’de sorumlu oldukları konuları kapsayan programlar hazırlanıyor.

Bu süreçte TRT EBA kanallarında, sınavlara hazırlanan öğrencilerin hazırlık rutinlerine destek olmak için soru çözüm saati hazırlandı. Çocuklar, bu saatlerde kendileri için hazırlanan örnek soruları ekrandan takip ederek çözebilecek.

Bakanlık, velilerin evde çocuklarının uzaktan eğitim sürecinde etkin bir şekilde rol alabilmesi için rehberlik desteği ve bir veli kuşağı hazırlık çalışmalarını da sürdürüyor.

Küçük kızın EBA TV’ye tepkisi: Bizi duyuyor mu? VİDEO

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANANLARA ÖZEL EBA AKADEMİK DESTEK

Üniversiteye hazırlık sürecindeki 11. ve 12. sınıfların kullanımı için bir süre önce hizmete alınan EBA Akademik Destek Modülü, uzaktan eğitimde öğrenciler tarafından yoğun kullanılıyor. Yapay zekayla güçlendirilen sistem, uzaktan eğitim döneminde özel okul öğrencileri için de ücretsiz erişime açıldı.

TELAFİ EĞİTİMLERİ YAPILACAK

Eğitime verilen ara bittiğinde, okulların eğitim ve öğretime yeniden açılmasıyla hızlandırılmış telafi eğitimleri başlayacak. Bu konuda Destekleme ve Yetiştirme Kursları aktif rol oynayacak. Öğrencilerin yıl sonunda ulaşması beklenen hedeflerin gerçekleşmesi için gerekirse hafta sonu ve yaz paketi de dahil olmak üzere her türlü telafi yapılacak.

turkiye korona salgininda egitimi surduren 2 ulkeden biri 3 - Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

ÇİN’DE UZAKTAN EĞİTİM İMKANLARI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’de yürütülen uzaktan eğitim çalışmaları ölçeğinde bir çalışmanın sadece Çin’de görüldüğünü açıklamıştı.

Çin’de de koronavirüs salgının görülmesinden bir süre sonra uzaktan eğitim imkanları ulusal çapta devreye alındı. Ülkede, milyonlarca ziyaretçinin aynı anda internete girerek eğitim almasına imkan tanıyan bulut sistemleri kullanılmaya başlandı ve derslerin canlı sınıf şeklinde işlenebilmesi için internet altyapısı güçlendirildi.

Diğer yandan bazı ülkelerde ulusal olmayan, ancak yerel bazlı uzaktan eğitim çabalarının olduğu belirtildi.

turkiye korona salgininda egitimi surduren 2 ulkeden biri 4 - Türkiye, korona salgınında eğitimi sürdüren 2 ülkeden biri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: