Teknoloji

Twitter, Kullanıcıları Haber Retweetlemeden Önce Uyaracak

Popüler micro-blog sitesi Twitter, son birkaç yıldır sertlik dozajı giderek artan siyasi söylemler ve George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ile birlikte platformundaki kişilere daha üretken ve sağlıklı bir tartışma ortamı yaratabilmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

ABD merkezli şirketin Twitter’daki destek sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre söz konusu yenilik, kullanıcıların bir makaleyi veya haberi retweetlemeden önce okumalarını sağlayacak, daha doğrusu onları bu yönde teşvik edecek.

Twitter, kullanıcıların bir makaleyi retweetlemeden önce okumalarını istiyor

- Twitter, Kullanıcıları Haber Retweetlemeden Önce Uyaracak

Özelliği Android uygulamasındaki bazı kullanıcılara sunmaya başlayan Twitter, bir makaleyi retweetlediğinizde, “Başlıklar hikayenin tamamını anlatmaz. Retweetlemeden önce bunu okumak ister misiniz?” şeklinde bir öneride bulunuyor. Kullanıcılar, bu uyarıya kulak verdikleri takdirde, yazıyı okuduktan sonra isterlerse makaleyi tekrar tweetleyebilecekler.

Esasen Twitter’ın bu özelliği, potansiyel olarak yanlış olabilecek bir bilgiyi yaymak üzere olan kullanıcıların makaleleri okumasını sağlamak ve yanıltıcı haberleri dolaşıma sokmamak için “nazik bir hatırlatma” olarak değerlendirebiliriz. Şimdilik yalnızca Android platformu için devreye alınan özelliğin, küçük bir kullanıcı grubu tarafından test edildiği tahmin ediliyor.

Twitter, yeni özelliği ile platformda daha sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor

- Twitter, Kullanıcıları Haber Retweetlemeden Önce Uyaracak

Geçtiğimiz yıl, platformdaki tüm siyasi reklamları yasaklayan Twitter, sosyal medyanın kanayan yarası olan yalan haber ve yanıltıcı bilgilere karşı proaktif bir mücadeleye başlamıştı. Bu konuda kimseye tolerans göstermeyen şirket, kısa bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına dahi ‘gerçeklik kontrolü etiketi’ eklemişti.

Twitter, Irkçı Anlamına Gelen "Racist" Yazıldığında Trump'ı Öneriyor

Bunun üzerine Twitter’ı ifade özgürlüğünü kısıtlamakla ve ABD seçimlerine doğrudan müdahale etmekle suçlayan Trump, sosyal medya şirketleri ile ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı söylemişti. Twitter CEO’su Jack Dorsey ise dünyanın neresinde olursa olsun, yanlış veya tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceklerini belirtmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: