Eğitim

UNICEF'İN EÇE PROGRAMI "Aileler Çocukları için Eğitimin Önünü Açıyor"

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), koronavirüs salgını döneminde okul öncesi eğitimlerine evde devam eden çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını bir araya getirdi.

UNICEF, “Aileler Küçük Yaştaki Çocukları için Kaliteli Eğitimin Önünü Açıyor” başlığıyla pandemiye rağmen evlerinde erken çocukluk eğitimlerine devam eden çocukların ailelerinin gönderdikleri fotoğrafları da paylaştı.

EÇE Programı kapsamındaki paylaşımlar şöyle: 

Masa yerine sırt

“Şırnak’ta, Muhammed, Esra ve Culnar, duyularını ve dikkatlerini güçlendirmeyi amaçlayan bir faaliyete katılıyorlar; masa yerine sırtlarını kullanıyorlar. Anneler, babalar ve çocuklara bakım veren diğer bireyler, çocukların öğrenme ve gelişim süreçlerini desteklemek açısından kilit bir rol oynamaktadır. Hatta, COVID-19 krizi sırasında, bu kişilerin rolü daha da önem kazanmıştır.”

Çocuklar ve anneanne bir arada

“Cudi, Berken ve Yusuf boyama yapmayı öğreniyorlar! Anneanneleri Hayriye Hanım, bütün ailenin COVID-19 nedeniyle evde kaldığı günlerde, çocukların bakımında kızına yardımcı oluyor. Çocuklar ve anneanneleri, bir yandan ailece Erken Çocukluk Eğitimi aktivitelerini yaparken, birlikte kaliteli vakit geçiriyor, birbirlerinden bir şeyler öğreniyorlar. Her gün, yaklaşık 4.500 Suriyeli ve Türk aile, uzaktan kolaylaştırma yoluyla, 3 adet erken öğrenme aktivitesi almakta ve 200’ün üzerinde EÇE kolaylaştırıcısı tarafından desteklenmektedir.”

Tuz hamurundan heykeller

“Minik Havle, bir EÇE aktivitesi sırasında, Osmaniye’deki evinde, tuz hamurundan heykeller yapmayı öğrenirken bir yandan da motor becerilerini, yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştiriyor. Havle’nin ailesi gibi ev temelli EÇE programına katılan aileler, günlük aktivitelerin yanı sıra telefon üzerinden GAP kolaylaştırıcılarından yönlendirmeler almakta ve daha sonra bu aktiviteleri evde küçük yaştaki çocuklarıyla güvenli bir biçimde uygulamaktadır.” 

UNICEF’in Türkiye’deki EÇE Programı hakkında

”Suriyeli ve Türk Çocukların Toplum ve Ev Temelli Erken Çocukluk Eğitimi Hizmetlerine Erişimlerinin Desteklenmesi Programı”, 2016’dan bu yana devam ediyor.

Dezavantajlı topluluklar ve bölgelerde yaşayan Türkiyeli ve Suriyeli mülteci çocukların erken çocukluk eğitimine erişimlerinin artırılmasını amaçlıyor. COVID-19 krizi sırasında, EÇE uzaktan eğitim programının temel amacı, ebeveynleri ve çocuklara bakım veren diğer bireyleri, küçük yaştaki çocuklar için gelişimsel olarak uygun ve farklı yeteneklerini geliştiren ev temelli öğrenme ve oyun ortamlarının oluşturulması konusunda desteklemektir.

Program, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından, Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP) ve Türkiye Kalkınma Vakfı ile ortaklık içerisinde, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) teknik desteği ile uygulanıyor. Bugüne dek Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan 11 ilde, 4-5 yaş aralığında neredeyse 50.000 risk altındaki çocuğa ulaşıldı. (AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: