Eğitim

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?

 Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Üniversite tercihleri dün (6 Ağustos) başladı. 14 Ağustos’a kadar devam edecek olan tercihlere ilişkin açıklama yapan eğitimci Koray Varol, öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalara dair açıklama yaptı.

Adayların tercih yaparken bütün detayları düşünmesi gerektiğini belirten Varol,  “Amaç sadece üniversiteye girmek olmamalı. Seçtiğiniz mesleği hayatınız boyunca yapmaya, gideceğiniz şehirde 4-5 yıl yaşamaya hazır mısınız? Bölümü keyif alarak okuyacak mısınız? gibi soruları kendinize sormalısınız” dedi.

“Çocuğunuzu zorlamayın”

Varol, ailelere ise çocuklarına tavsiye vermelerinin doğru olduğunu ancak bir zorlama yapmamaları uyarısında bulunarak “Aile olarak sizin göreviniz çocuğunuzu bilgilendirmek. Ancak bunu yaparken onu istemediği bir bölüme ya da üniversiteye zorlamayın. Bunu yaparsınız ileride sevmediği bir bölümden okurken, mesleği yaparken suçlayacağı kişi siz olursunuz” diye konuştu.

Varol’un tercih yapacak adaylara tavsiyeleri ise şunlar:

• Üniversitenin akademik kadrosunu, yurtdışı anlaşmalarını, kampüsünü, teknik imkânlarını araştırın.

• 24 tercih hakkınızı iyi değerlendirin.

• İlk sıralara sıralamanızdan yüksek yerleri, ortaya sıralamanızın yettiği yerleri, en altlara sıralamanızın altında olan programları yazın.

• İstemediğiniz bir bölümü bile yazmayın. Çünkü kazandığınız bölüme kaydolmazsanız önümüzdeki yıl ortalama 15-30 puanınız düşer.

• Seçtiğiniz bölümlerin özel koşullarını mutlaka inceleyin. Özel koşulları bulunan programları kazansanız bile kayıt yaptıramazsınız ve bir yılınızı kaybedersiniz.

• Eğer vakıf üniversitelerini tercih edecekseniz ücretlerini iyi inceleyin. (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: