Spor

Van Gundy: ‘Jordan, bugün oynasa 40+ sayı ortalama yakalardı’

Eski NBA koçu Jeff Van Gundy, Chicago Bulls efsanesi Michael Jordan’ın, bugünün NBA’inde maç başına “40 sayıdan fazla” ortalama yakalayacağını söyledi.

MJ’in eski rakibi Van Gundy, Jordan’ın NBA’e çok daha fiziksel bir dönemde egemen olduğunu ve şimdi oynasa, “serbest atış çizgisinde yaşayacağını” açıkladı.

Van Gundy, New York Knicks’in başantrenörüydü ve ilk galibiyetini, 72 maç kazanmış olan 1995-96 sezonuna karşı kazanmıştı.

Sports Illustrated’deki habere göre:

ESPN, Bulls belgeseli The Last Dance’in iki versiyonunu gösteriyor – biri ESPN’de sansürlenmemiş bir versiyon, maçlar sırasında yaygın olan ve argo bir dilin bulunduğu, diğeri ise ESPN2’de bunların sansürlendiği olan. Tam Michael Jordan deneyimini elde etmek için, sansürlenmemiş sürümü izlememiz gerekmez mi?

Jeff Van Gundy: “Bence Jordan’ın özü, yer alabilecek tahrik edici kelime dağarcığıyla olsun olmasın, aynıdır. Her ailenin bu kararı kendileri vermesi gerekecek ve çocukların ne kadar büyük bir rakip ve oyuncu olduğunu anlayabildiklerini de görmek istersiniz. Bence her iki şekilde de iyi. Bunu yaptıklarını bilmiyordum, bu müthiş.”

Bu belgesel, NBA için bir zaman kapsülü konumunda. İzleyicilerin bir bütün olarak lig hakkında bilgi edinmek için en çok neye şaşıracağını düşünüyorsunuz? Bulls’un hâkimiyetinde ön sıralarda yer alan birine göre, belgeselde en çok ne görmek istiyorsunuz?

Van Gundy: “Ben bunu ilk elden yaşadım. Ve hayranlar, yakından izlerse, Jordan’ın sahada ne kadar az alana sahip olduğunu görecekler. Üç sayılık atış daha az kullanılıyordu ve üç sayılık atış azdı. Üçgen hücumdaki boşluğun ne kadar dar olduğuna ve ne kadar fiziksel temasa izin verildiğine bakınca, insanlar şaşıracaklar. Herkes Jordan’ın ne kadar iyi olduğunu bildiğini sanıyor, ama onu gerçekten inceleyene kadar, ne kadar harika ve müthiş bir oyuncu olduğunu asla anlamıyorsunuz. Oynamak zorunda olduğu fiziksel temasla %50 isabet üzeri şut sokmuştu. Eğer bugünkü oyunda olsaydı, kesinlikle serbest atış çizgisinde yaşıyor olurdu.”

“Bu yüzden hiç şüphem yok, eğer onu en iyi döneminde bugüne koyarsanız, maç başına 40 üzeri sayı ortalaması yakalardı. Ya serbest atış çizgisinde yaşardı, ya da çok yönlü atış şekilleriyle başa çıkılamazdı. Hayranlar maç görüntülerini yakından izlerse, o zamana kadar izin verilen temas miktarıyla, Jordan’ın verimliliğinde skor bulma açısından daha da şaşıracaklar.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: