Teknoloji

Yandex Çeviri VS Google Çeviri: Hangisi Daha İyi?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri birbiriyle rekabet etmek için kıyasıya bir mücadele veriyor. Benzer hizmetleri daha iyi vermeye çalışıyorlar. Çeviri de bu hizmetlerin başında geliyor. Bugün birçok şirket, Google Çeviri’nin önüne geçmek için, dil üzerine teknolojiler geliştirmeye çalışıyor. Şu ana değin bu konuda başarılı olmayı başaran ilk firma Rusya’nın gururunu okşayacak şekilde Yandex Çeviri olmuş gibi gözüküyor.

Bilindiği üzere, tarihler 2006 yılını gösterdiğinde, Google, İngilizce ve Arapça arasında çeviri yapan bir hizmetini duyurdu: Google Çeviri. 26 Nisan tarihinde piyasaya sürülen bu hizmet bugün 100 dili içinde barındıran ve yapay zeka ile donatılmış bir teknoloji harikasına dönüştü. Sonrasında Yandex (Yandex Çeviri) gibi teknoloji firmaları, Google ile rekabet edebilmek için kendi hizmetlerini geliştirmeye başladı. 

Google Çeviri her ne kadar bugüne değin sunduğu hizmet sayesinde ücretsiz makine çevirisinde zirvede yer alsa da özellikle son birkaç senedir Rusya’da ikametini sürdürmekte olan büyük bir rakibi var. Yandex’in 2011 yılında piyasaya sürdüğü çeviri hizmeti Yandex Çeviri, birçoklarına göre, şu an için dünyanın en iyi ücretsiz makine çevirisini sunuyor. Hatta bunu sadece kullanıcı deneyimleri söylemiyor. Araştırmacılarının Türk olduğu bir bilimsel araştırmaya göre de, Yandex Çeviri birçok konuda Google Çeviri’den daha iyi. Peki gerçekten hangisi daha iyi? Hangisi çeviriyi daha doğal yapıyor? Gelin bu soruların cevabını birlikte arayalım. 

Bilimsel bir araştırmaya göre Yandex Çeviri, Google Çeviri’den daha iyi:

- Yandex Çeviri VS Google Çeviri: Hangisi Daha İyi?

Araştırmacılarının Türk olduğu bir bilimsel makaleye göre, Yandex Çeviri, Türkçe ve İngilizce arasındaki çevirilerde Google Çeviri’den belirli noktalarda daha iyi. ODTÜ'lü 50 dil öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen araştırma, deyimler, biçimsel dil, sözcüksel belirsizlik, deyimsel fiil ve dilbilgisinden oluşan beş kategoriyi, doğallık, doğruluk ve netlik üzerinden değerlendirmiş. 

Araştırmanın sonucuna göre, Yandex Çeviri, sözcüksel belirsizlik dışında tüm kategorilerde Google Çeviri’den daha başarılı sonuçlar göstermiş. Bu da Yandex Çeviri’nin makine çeviri konusunda doğallık, doğruluk ve netlik açısından daha iyi sonuçlar verdiğini gösteriyor. Araştırmaya

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: