Teknoloji

Yeni Bir Çalışmaya Göre Evrenin Şekli Düz

Evrenin şeklinin ne olduğu tartışması, bilim dünyasını uzun bir zamandır meşgul ediyor. Bilim insanları, evrenin şeklini anlayabilmek için evrenin genişlemesini sağladığı düşünülen karanlık enerjiyi ölçmeye çalışıyorlar. 

İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi’nden bilim insanları, karanlık enerjinin etkisini ölçme yöntemi geliştirerek evrenin şekli hakkında yeni bilgiler elde ettiklerini açıkladılar. Bilim insanları, çalışmalarından elde ettikleri sonuçlardan yola çıkarak evrenin düz olduğunu belirttiler. 

Evrenin şeklinin belirlenmesini sağlayan karanlık enerji nasıl ölçüldü?

- Yeni Bir Çalışmaya Göre Evrenin Şekli Düz

Bilim insanları, daha önce karanlık enerjiyi ölçmek için uzaktaki süpernovaları izliyorlardı. Portsmouth Üniversitesi’nden bilim insanları, süpernovaların yerine 1 milyondan fazla gökadayı ve kuasarı takip ettiler. 

Araştırmacılar, bu gözlemlerin karanlık enerjinin evreni nasıl dışarı doğru ittiğinin çok daha iyi anlaşılmasını sağladığını söylediler. Kullanılan yeni yöntem, evrenin dışarı doğru büyüdüğünü göstermekle beraber evrenin hangi hızda büyüdüğünü açıklayan Hubble sabiti hakkında devam eden tartışmalara da son verebilecek bulgular ortaya çıkardı.

- Yeni Bir Çalışmaya Göre Evrenin Şekli Düz

Yeni Bir Deneyle Karanlık Enerjinin Varlığı ve Evrenin Genişlediği Doğrulandı

Evrenin düz olduğu şeklindeki açıklama, hepimizin aklına kağıt şeklinde dümdüz bir yapıyı getiriyor. Ancak bilim insanları, evrenin kağıt gibi dümdüz değil, kozmolojik modeller tarafından düz olarak kabul edilen çörek benzeri bir şekle sahip olduğunu ifade ediyorlar. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: