Teknoloji

Yeni Doğan Bebeğe Kenevir Temelli Tedavi Uygulandı

İngiltere’de mart ayında doğan bir bebeğe uygulanan tedavi, dünyada bir ilk olmayı olarak kayıtlara geçti. 11 Mart’ta acil sezaryen yöntemiyle doğan Oscar Parodi’de ortaya çıkan beyin hasarını azaltmak için dünyada bir ilk olarak kenevirden türetilmiş bir ilaç uygulandı. 

Oscar Parodi, 11 Mart’ta Nortfolk ve Norwich Üniversitesi Hastanesi’nde doğdu. Doktorlar, bebeğin beklenmedik şekilde kötü bir durumda doğduğunu açıkladı. Tespit edilen sorunlar nedeniyle Oscar, soğutma tedavisi uygulanması için yenidoğan yoğun bakım ünitesine alındı.

- Yeni Doğan Bebeğe Kenevir Temelli Tedavi Uygulandı

Oscar’ın doğumuyla ilgili açıklama yapan annesi Chelsea Parodi, doğumun ardından görevlilerin kenevirden türetilmiş ilaçla tedavi için yanına geldiklerini söyledi. Chelsea Parodi, sağlık eğitimi alan kardeşine ve annesine danıştıktan sonra tedaviyi kabul ettiğini belirtti. 

Annesinin kabul etmesi üzerinde 9 gündür hastanede olan Oscar’a kenevirden türetilmiş bir ilaç uygulandı. Chelsea Parodi, henüz test sürecinde olan ilacın uygulandığı tedavinin ardından bebeğin oldukça iyi olduğunu açıkladı. 

- Yeni Doğan Bebeğe Kenevir Temelli Tedavi Uygulandı

İsmi açıklanmayan, kenevirden türetilmiş ilaç neonatal hipoksik iskemik ensefalopati(HIE) durumu olan bebeklerdeki beyin hasarını azaltması için geliştirildi. İlaç şu anda İngiltere’de dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde test ediliyor. Oscar Parodi, ilacı tedavide kullanıldığı ilk bebek oldu. 

Oscar Parodi’nin tedavi gördüğü hastanede görevli olan Profesör Paul Clarke, tedavinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde heyecan yarattığını söyledi. Profesör Clarke, tedavinin kenevirden elde edilen bir ilacın ilk defa bebeklerde damar yoluyla kullanılması olduğunu söyledi. Clarke, ilacın hastalık nedeniyle ortaya çıkan nöbetlerin önlenmesini sağlamak ve yenidoğan bebeklerin beyinlerinin korunması konusunda iyi olacağını umduklarını da sözlerine ekledi. 

- Yeni Doğan Bebeğe Kenevir Temelli Tedavi Uygulandı

Kenevirin Vücudumuza ve Beynimize Bilimsel Olarak Onaylanmış Etkileri

İlacın bebeklere damar yoluyla uygulandığı ve testlere katılan ilk bebeklere normal dozun yüzde 30’unu verildiği açıklandı. İlacın testler Avrupa’nın farklı noktalarında devam eden testleri yaklaşık bir yıl boyunca devam edecek. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: