Eğitim

YKS'NİN TARİH DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİLER "Gençlere, Geleceklerini Bu Ülkede Kurma Umudu Bile Çok Görülüyor"

Fotoğraf: AA/Arşiv

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin değiştirilmesine ilişkin tepkiler sürüyor. 

YKS koronavirüs nedeniyle 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Dün yapılan “normalleşme” açıklamaları kapsamında ise YKS’nin tekrar bir ay erkene alınarak 27-28 Haziran’da yapılacağı duyuruldu. 

Dün akşam açıklanan tarih değişikliğine siyasilerin yanı sıra sınava girecek pek çok genç de sosyal medyadan “yks2020” etiketiyle tepki gösterdi. 

TIKLAYIN – Erdoğan Salgınla Mücadelede Normalleşme Planını Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Temmuz ayına ertelenen YKS’nin öne alınarak Haziran’da yapılacak olması; gençlerimizin geleceklerini ve umutlarını çalmak, emeklerini boşa çıkarmak, onlara kulak tıkamaktır! Gençlerimizin hayallerini çalmayın!” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Twitter hesabından şöyle dedi: “Yandaşının bir dediğini iki etmeyen iktidar; gencine gelince 2 milyon tweet’i görmedi, duymadı. Yazıklar olsun.”

“En büyük fedakarlığı sınava giren gencecik insanlardan mı bekliyorsunuz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Bu skandal kararla yalnızca bu yıl sınava girecek gençlerin değil, sonraki yıllarda sınavda ter dökecek öğrencilerin de kaderiyle oynuyorlar” dedi.

Öğrencilerin çalışma planlarını 25-26 Temmuz’a göre yaparken bir yandan da kendilerini salgından koruyabilmeye çalıştıklarını aktaran Gökçen, “Böyle zor bir dönemde en büyük fedakarlığı tüm hayatlarını belirleyecek sınava giren gencecik insanlardan mı bekliyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Kararın, iktidarın halktan ne kadar koptuğunu açıkça gösterdiğini aktaran Gökçen, şunları kaydetti:

“Gençlere geleceklerini bu ülkede kurma umudunu bile çok gören sizler, kendinizi ve bir avuç insanı kurtarmış olmanın rahatlığıyla hareket ediyorsunuz. Her tür yetki elinizdeyken, ‘hızlı karar alınabilecek’ dediğiniz bu rejimde hala beceriksizliğinizin faturasını düşmanlar yaratarak başkalarına kesiyorsunuz. Bu karardan bir an önce dönülmelidir. “

“Turizm gelirlerinin artması için sınavlar öne alındı”

Eğitim Sen ise yaptığı açıklamada, “25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran’a alınmasını; ayrıca salgın tamamen ortadan kalktıktan sonra yapılması gereken LGS’nin 20 Haziran tarihinde yapılmasına karar verilmesini anlamamız ve kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

“Krizle ilgili gerçekçi adımlar atmak yerine, kısa vadede turizm gelirlerinin artması için sınavları öne almak siyasi iktidarın tercihlerini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Eğitim Sen olarak, uzun vadede standartlaşmış merkezi sınavların kaldırılmasını, kısa vadede de MEB ve YÖK’ün alınan kararları gözden geçirmesini ve yaşadığımız dönemin gerçekliğine uygun şekilde yeniden bir planlama yapması gerektiğini düşünmekteyiz. Öğrencilerimizin geleceğini belirleyecek bu sınavların, salgın tehdidinin tamamen ortadan kalktığı bilim insanları tarafından açıklanana dek yapılmaması gerekmektedir. Öğrencilerimizin eğitim hakkı için verilecek mücadele aynı zamanda ortak geleceğimiz içindir. Geleceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz.”

 

“Çocukların kaygı düzeyleri yükseldi”

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çocuklarımız salgın gibi son derece zor bir dönem yaşıyor. Bizim için en hayati, en önemli olan çocuklarımızın sağlığı iken aynı zamanda bu sıkıntılı dönemde sınava hazırlanmak zorunda kalmaları psikolojik açıdan çocuklarımızı oldukça yıprattı. Çocuklarımızın yaşadığı bu zorluklara rağmen 25-26 Temmuz tarihinde yapılacak YKS sınavının 27-28 Haziran tarihine alınması çocuklarımızın motivasyonunu bozmuş, kaygı düzeylerinin yükselmesine neden olmuştur. Salgın Bahane edilerek sürek tarih değişikliği yaparak çocuklarımızın ruh sağlığına zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur.”

(AÖ)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: