Eğitim

YKS'ye Hazırlanan Öğrenciler: Sınavı Maske Takmayacağımız Bir Tarihe Erteleyin

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Dilay, Esra, Gizem ve Hıdırcan, farklı kentlerde yaşayan dört genç. Dilay, Hıdırcan ve Gizem lise 12. sınıf öğrencileri. Bu yıl ilk kez iki buçuk milyon öğrenciyle beraber Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecekler.

Esra ise daha önce bir kez girdiği sınava bu yıl ikinci kez hazırlanıyor. 

Öğrencilerle, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından koronavirüs nedeniyle ilk önce  25-26 Temmuz’a ertelenen ancak iki hafta önce 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacağı belirtilen YKS’ye ilişkin konuştuk. 

Sınava uzaktan eğitim ve kendi imkanlarıyla hazırlanan öğrenciler, sınav tarihininin değiştirilmesinin kendilerinde kaygı yarattığını söylüyorlar.

Öğrenciler, maske ile sınava girecek olmanın da tedirginliğini yaşıyorlar. İlk kez karşı karşıya oldukları bu durumun başarılarını etkilenmesinden korkuyorlar. Bu nedenle YKS’nin maske takmak zorunda kalmayacakları ileri bir tarihe ertelenmesini istiyorlar.

Antalya’da yaşayan Dilay, Ankara’da yaşayan Esra, İstanbul’da yaşayan Gizem ve Dersim’de yaşayan Hıdırcan, pandemi sürecinde sınava nasıl hazırlandıklarını ve yaşadıkları süreci bianet’e anlattılar:

TIKLAYIN-Hekimler Uyardı: Salgın Kontrol Altında Değil, YKS ve LGS Ertelenmeli

Dilay: Çok sıkı çalışıyorum yine de endişeleniyorum

17 yaşındaki Dilay: “Dil bölümü öğrencisiyim. Bizim açımızdan durum biraz daha farklı, sayısal ve eşit ağırlık bölümünde bazı konular çıkarıldı ancak bizim bölümümüzde çıkarılan konu yok. 

“Salgın çıkana kadar her gün dershaneye gidiyordum, hocalarımla birebir ders çalışma imkanım vardı. Şimdi online devam ediyoruz fakat aynı şey değil. 

“Dışarı çıkarsam virüs kapar mıyım diye korkuyorum”

“Çok fazla endişem var. Ders çalışıyorum çok da sıkı çalışıyorum fakat yine de endişeleniyorum. Çünkü elimizde olmayan durumlar var. Şu an karantinadayız, dışarı çıkmıyorum ama bir gel git yaşıyorum. Hiç dışarı çıkmıyorum, sadece sınav günü dışarı çıkmak nasıl etkiler diye düşünüyorum. Diğer taraftan çıkarsam virüs kapar mıyım korkusu taşıyorum. 

TIKLAYIN-Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan: Eğitim Alanında da Bilim Kurulu Oluşturulmalı

“Sınava maskeyle girecek olmak da beni korkutuyor. Düşük tansiyon sorunum var. Sınav esnasında zaten nefes alış verişler normalden daha hızlı oluyor. Maskeyle nefes alıp vermek ne kadar kolay olur hiç bilmiyorum.

“Gün gün saat saat program yapıyoruz”

“Biz gün gün saat saat program yapıyoruz. Net bir şekilde sınavın temmuzun sonunda yapılacağı söylendi ve bir anda 30 günümüz geri alındı. Ben ciddi bir program hazırlamıştım son bir ayımı sadece deneme sınavı yaparak geçirecektim. Şimdi programım alt-üst oldu.

“Sınav tarihinin tekrar öne çekildiği duyduğum an nasıl bir çöküş yaşadığımı anlatamam. Bu kadar basit göremezler; üzerine oynadıkları bizim geleceğimiz, bu market değil ki bir kapatıp bir açıyorlar, milyonlarca öğrencinin sağlığı yarını…  Ben, sınavın yeniden temmuz ayına ertelenmesini istiyorum.

Hıdırcan: Test kitaplarına ulaşamıyorum

18 yaşındaki Hıdırcan: “Okuldayken öğretmenler bizim için test ve kaynak kitaplar getiriyorlardı. Ama okullar kapalı olduğu için artık bu imkanımız kalmadı. İnternetten yararlanma imkanım da yok.

“Çünkü evimizde internet yok. Öğretmenlerimiz okulların ilk kapandığı dönemde Milli Eğitim tarafından internet bağlanacağını söylemişti ama bağlanmadı. Okuldan aldığım üç konu anlatımlı kitapla hazırlanmaya çalışıyorum. Arakadaşlarımızla kitap değiştiriyoruz. 

“Dershaneye gitme imkanım yok, çünkü biz ilçede yaşıyoruz ve Hozat’ta dershane yok. Eğer okul tatil olmasaydı hafta sonu okulda kurs olurdu. Ama virüs nedeniyle yapılmıyor. Burada vaka yok fakat çok sıkı tutuluyor, kurslar yapılmıyor. Kaynak edinme imkanımız da yok. Biz kitaplarımızı Elazığ ya da Dersim merkezden alabiliyorduk, oralara da araç yok gidemiyoruz. 

“Sınav ertelendiğinde belki  o zamana kadar yollar açılır test kitapları alırız ve son dönemlerde okulda hocalarımızla soru çözme şansımız olur diye düşündük. Ama artık o imkanımız da kalmadı.”

TIKLAYIN-Eğitim-Sen: YKS ve LGS Salgın Tamamen Bitene Dek Ertelensin

Gizem: Maskeyle deneme yaptım, çok rahatsız edici

17 yaşındaki Gizem:  “Koronavirüs nedeniyle okullarımız hemen tatil edilince önce rahatladık. Daha sonra sınavın temmuz sonunda yapılacağı söylendi. Ben de o zamana kadarhastalık  biter gibi bir algı oluştu. Fakat her gün yeni bir durum açıklanıyor. Açıklamaların hiçbirinde de bir netlik yok. Bu da açıkçası bir korku yaratıyor.

“Birçok arkadaşıma göre avatajlı durumdayım. Şu an konularım bitti ve sadece deneme çözüyorum ama yine de çok endişeliyim. En büyük endişem de yaz sıcağında maskeyle sınava girecek olmak.

“Ben birkaç kez maskeyle deneme sınavı yaptım ve çok rahatsız edici bir durum. Sürekli düzeltme ihtiyacı duyuyorsun, nefes alamıyorsun ve odaklanma sorunu yaşatıyor. Ben maske takmak zorunda kalmayacağım bir tarihte sınava girmek istiyorum.

TIKLAYIN-“LGS’nin Telafisi Yok, Çocuklarımızın Geleceğiyle Oynamayın”

Esra: Sadece yemek için mola veriyorum

18 yaşındaki Esra: “Ders çalışmaya sabah 9.30’da  başlıyorum ve gece 01.00’e kadar sadece yemek için mola veriyorum. Sabah uyanır uyanmaz dershanenin online derslerine başlıyorum.

“Dört- beş saat sürüyor. İki  gibi bitmiş oluyor. Kahvaltı yapıyorum ardından 3- 4 gibi tekrar derse oturuyorum. Akşam 7.30’a kadar soluksuz çalışıyorum. Yemek yedikten sonra 8.30 gibi tekrar başlıyorum ve gece 01.00’de  bırakıyorum. Her günüm bu şekilde geçiyor. 

“İki aydır rahat uyku uyuyamıyorum”

“İki aydır rahat uyku uyuyamıyorum. Sınavı ilk önce ertelediler, zamanım olduğu için sevindim hem korona artık o tarihte kalmaz diye düşündüm. Ama yeniden öne aldılar. Neyi düşüneceğimi bilemiyorum. Gözlüklü bir öğrenciyim, maskeyle sınava girecek olmak beni çok endişelendiriyor. Nasıl yapacağım bilmiyorum, gerçekten uykularım kaçıyor. (RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: