Eğitim

YKS'YE KATILACAK ÖĞRENCİLER: "Pandemi olmasa sınava çok rahat girerdim"

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından koronavirüs nedeniyle ilk önce  25-26 Temmuz’a ertelenen ancak daha sonra yeniden öne çekilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hafta sonu (27-28 Haziran) yapılacak.

2 milyon 437 bin 119 adayın katılacağı sınava kimi öğrenciler ilk kez girerken, kimileri daha önce sınav heyecanını yaşadı. Ancak bu yıl sınava girecek öğrencilerin kaygılarına geçmiş yıllardan farklı olarak bir de pandemi eklendi.

Üniversite sınavına ilk kez girecek olan Ali ve ikinci deneyimi olan Melike ile sınavın son gününde neler hissettiklerini konuştuk. Her iki öğrencide pandemi sürecinde sınava girecek olmanın kendilerinde tedirginlik yarattığını söylüyorlar. 

TIKLAYIN-YKS’ye Hazırlanan Öğrenciler: Sınavı Maske Takmayacağımız Bir Tarihe Erteleyin

“Maske ile sınava odaklanmak mümkün değil”

Antalya’da yaşayan ve 14 Haziran’da yapılan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına da katılan Ali, sınava çok iyi hazırlandığını, sınav nedeniyle bir stres yaşamadığını ancak pandeminin az da olsa kendisini tedirgin ettiğini belirtiyor:

“MSÜ sınavında bir süre sonra maskeyi çıkardım. Çünkü maske ile sınava odaklanmak mümkün değil. Sınav sonrasında da çok dikkat ettim, ancak tedbirler daha sıkı olabilirdi.

“Keşke öğrencilere test yapılsaydı”

 

MSÜ sınavı çok kalabalık olmamasına rağmen bazı yerlerde sorunlar yaşandı. Sınavın ertelenme durumu olmadığı belirtiliyor. O zaman tedbirler çok daha sıkı olmalı. Sınava girmek zorundayız, yetkililer sınavı ertelemiyor bizler de geleceğimizi erteleyemiyoruz.

Biraz kaygı barındırıyorum. Keşke sınav öncesinde öğrencilere test yapılsaydı, 2 buçuk milyon çok fazla bir sayı değil yapılabilirdi. Belki böylelikle biz de sınava daha rahat girebilirdik. Bizler kendimizden çok ailelerimize virüs taşımaktan korkuyoruz.

“Bir yıl daha kaybetmek istemiyorum”

Geçen yıl mezun olan ve bu yıl sınava ikinci kez girecek olan Melike ise, son gün hisleri şu sözlerle anlatıyor:  Sayısal öğrencisiyim, Yazılım Mühendisliği istiyorum. Geçen yıl Ankara, İzmir geliyordu. Ama İstanbul’da yaşıyorum ve burada okumak istediğim için tercih yapmadım. Şimdi keşke yapsaydım diyorum fakat böyle olacağını nereden bilebilirdim ki… Şimdi de pandemi stresiyle sınava gireceğim, çünkü ne olacağını kestiremiyorum ve ertelemek istemiyorum. Bir yıl daha kaybetmek istemiyorum.

“Bir ay daha zaman verilebilirlerdi”

Pandemi olmasa sınava çok rahat girerdim. Çünkü çok iyi hazırlandım. Ayrıca bu süreçte eve kapanmak da bir gerilimimi artırdı.  Sınava hasta öğrencilerin girecek olması da beni daha çok tedirgin ediyor. Zaten gençlerin birçoğu taşıyıcı oluyor. Kimin taşıyıcı olup olmadığını da bilmiyoruz. Belki bir ay daha zaman verilebilirlerdi. Sınava bu stresle girmek istemezdim.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilşad Foto Özdemir ise, sınava girecek öğrencilere şu önerilerde bulunuyor:

*Son gün rahatlayacak aktiviteler yapmalılar, son günü sakin geçirmeliler. Ancak sınavdan bir gün önce çok gevşeme yaşansın da istemeyiz.

*Sıkıntılı bir süreçte sınava giriyor öğrenciler ama şu ana odaklanmalılar.

*Yakınlarıyla ve akranlarıyla sınavla ilgili çok konuşmamalılar.

*Son gün ders çalışmamalılar.

*İyi ve zamanında bir uyumalılar.

*Sınav yerine ucu ucuna gitmemeliler. Bu durum kaygılarını artıracaktır. Zamanında gitmeliler.

*Son gün bugüne kadar yemedikleri yeni bir şey yemeliler, fazla tok ve fazla aç kalmamalılar.

*Rahatlatıcı egzersizler yapabilirler.

*Pandemi sürecinde sınava giriyorlar. Bunun kaygısını sınavı etkileyecek boyuta taşımasınlar. Kontrol edebilecekleri bir durum olduğunu bilsinler. Tedbirleri uyguladıkları takdirde sorun yaşamayacaklarını unutmasınlar. Kimse ile temas etmesinler, maske taksınlar ve dezenfektan kullansınlar ve rahat olsunlar. Kontrol edebildikleri bir durum olduğunu bilmeliler.

(RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: