Eğitim

"Yoksul öğrencilere bilgisayar vermeyi düşünüyor musunuz?"

Fotoğraf: CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, uzaktan eğitimde öğrencilerin yaşadığı internet ve bilgisayar sıkıntıları ile ilgili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talebiyle soru önergesi verdi.

Bayır verdiği soru önergesinde öğrencilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek şöyle dedi: “Devlet okuluna giden 3 milyon 17 bin öğrencinin evinde internetin, 754 bin 429 öğrencinin ise evlerinde televizyon bulunmuyor. İnternet ve kendilerine özel bilgisayar/tablet gibi araçlara sahip olmayan öğrencilerimiz uzaktan eğitimle birlikte ciddi sorunlar yaşıyor. Bu konunun acilen çözülmesi ve eşit eğitim fırsatının verilmesi gerekmektedir.

Süreç öğretmenlerle öğrencilerin iletişimini etkilerken, aynı zamanda sınıfsal farklılıkları da gözler önüne sermekte bu farklılıklar çocukların psikolojisiyle birlikte geleceklerini de etkiliyor. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yüksek maliyet ve erişim yetersizliği nedeniyle hızlı internet hizmetinden de mahrum kalıyor. Televizyondan verilen eğitimlerde, öğrencilerin öğretmenlerle iletişim kuramadığı ve doğrudan soru soramadığı için verimli olmadığı, eğitimciler tarafından ifade ediliyor.”

Bayır’ın Bakan Selçuk’a soruları şöyle:

*Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin kullanması için bilgisayar ve tablet vermeyi düşünüyor musunuz? Böyle bir planınız varsa bunun için ne kadar bütçe ayırdınız?

*Ülkemizin her bölgesinde internet erişimi aynı hızda ve erişimde olmadığı bilinmektedir. İhtiyacı olan tüm öğrencilere sınırsız ve hızlı internet erişim hizmeti nasıl sunmayı planlıyorsunuz?

*Uzaktan eğitimin başladığı altı aylık süre boyunca, ülkemizde kaç öğrencinin uzaktan eğitim için gerekli, kendine ait bilgisayar veya tableti bulunmaktadır. Kaç öğrencinin kendi ait bilgisayar veya tableti yoktur?

*Kaç öğrencinin yüksek hızlı internete erişimi vardır? Uzaktan eğitimin uygulandığı altı aylık süre boyunca bu veriler toplanmış mıdır?

*Sınıfta görülen derslerde bile öğretmen sayısının yetersizliği,  öğretmenlerin yoğun çalışma temposuna bağlı sıkıntılar ya da ders materyallerinin eksikliği yüzünden sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Uzaktan eğitimi verecek olan öğretmenlerimiz için, çalışma saatlerinde düzenlemeler yapmayı planlıyor musunuz? Uzaktan eğitimlere başlamadan önce öğretmenlerimizi, özel bir eğitimden geçirmeyi planlıyor musunuz? (RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: