Eğitim

Ziya Selçuk: Okulların 1 Haziran'da Açılması Elbette Hedefimiz

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kanal 7 televizyonunda canlı yayınlanan “Başkent Kulisi” programında eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; okulların açılma tarihine ilişkin soruya karşılık Bakan Selçuk, bu konuda salgının seyrinin önemine dikkati çekti.

Avrupa’da 11 ülkede mayıs ayında okulların kısmi ya da tümüyle açıldığını aktaran Selçuk, “Bizim için de 1 Haziran elbette hedef. Çünkü biz ülkenin normalleşmesini istiyoruz.” dedi.

TIKLAYIN-Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yaz Tatilinde Okul Yok, Eminiz

“Sadece 8 ve 12. sınıflar başlayabilir”

Salgında bilimin yol göstericiliğine bakıldığına işaret eden Selçuk, şöyle devam etti:  “Bu sırada ‘kesinlikle açılamaz, bir süre daha beklenilsin’ denirse bu iş eylüle kalır. 

Bazı kademeler örneğin sadece sınav grupları 8 ve 12’ler başlayabilir gibi. Ya da okul öncesi başlayabilir gibi. Çünkü çok deneyim var dünyada. Seçeneklerin hepsi masada. Rakamlar iyiye doğru gittikçe bizim olumluya doğru bakış açımız gelişiyor.

Haziran ayında bir çalışma olursa bu zorunluluk taşımaz. ‘Herkes gelecektir, devam alınacaktır’ şeklinde yapmayız bunu. Toplumun yumuşak bir geçişe ihtiyacı var.

Aniden aylarca kapalı kal, sonra birdenbire resmi bir format içerisinde hemen herkes o gün okula başlasın. Bu biraz zor. Velilerin çocuklara yönelik hissiyatını kollamak, ciddiye almak lazım. O yüzden de meseleye esnek bakıyoruz.” 

TIKLAYIN-“Okulları Açmaya Karar Verirken Riskleri Göz Önünde Bulundurun”

“Uyumu kolaylaştıracak çalışmalar yapılıyor”

Selçuk, “Salgın Sonrası Okula Uyumu Kolaylaştırmak, Okullar İçin Çocuk ve Gençlere Yardım Kılavuzu” çalışmalarına ilişkin de şunları söyledi:

“Bir krizi yönetmekle uğraşıyoruz ama asıl geleceği yönetmek için olası tedbirleri alıp önceden senaryo tabanlı bir çalışma yapıyoruz. İlkokulda, ortaokulda ve lise kademesinde kaç öğrenci var?

Sıraları seyreltmek için sınıfları ikiye bölersek ne yapabiliriz? Kaç sıramız var, önümüzdeki yıla kaç sıra siparişi vermeliyiz? Sıraların ihalesi yapılıyor şimdi. Öğrencileri okullara ve sınıflara dağıttığımızda ihtiyaç artmaya başlıyor. Çocuklara çift maske verdiğimizde ne olacak? Maskelerin yerleştirilme biçimi nasıl olacak?”

TIKLAYIN-Ziya Selçuk: Eylül ve Ekim Aylarında Okulların Açılması İçin Çalışıyoruz

LGS için durum senaryoları yazıldı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin yapılan çalışmaları da anlatan Selçuk, her öğrencinin sınava kendi okulunda gireceğini hatırlattı.

Selçuk, şöyle konuştu: “Öğrencinin sınava sadece bir velisiyle gelmesini temenni ediyoruz. Öğrencimiz sınava 3-5 kişiyle gelirse okul bahçesi ve çevresi çocuklar için problem olur. Veliler ev çok yakınsa zaten gelmeyebilirler. Ya da gelirler çocuğu bırakırlar sınav sonrasında almaya gelebilirler. Sınava, en fazla bir kişi gelir.

TIKLAYIN-“LGS’nin Telafisi Yok, Çocuklarımızın Geleceğiyle Oynamayın”

“Küçük çocuklar için ayrı bir maske tipi oluşturulacak”

Okulların bahçesi, 45 dakikalık aranın, sosyal mesafe kullanılarak yönetilmesi, rehber öğretmenlerin sorumlulukları, çocukların maskeleri, dezenfekte materyalleri, çocukların sırayla alınması, ayakkabılara yapılabilecekler gibi durumların hepsinin senaryoları yazıldı, simülasyonları yapıldı.

“Önümüzdeki hafta Bilim Kurulu ile bir görüşmemiz var. Bir de dünyada yapılmış uygulamalar var. 37 ülkedeki eğitim müşavirlerimizle görüştük. Her müşavirimiz, kendi ülkesindeki deneyimleri paylaştılar. Bu konuda video ve fotoğraflar gönderdiler. Biz bu deneyimlerden yola çıkarak küçük çocuklar için ayrı bir maske tipi oluşturmak, gözlük ya da başka türlü konularla nasıl bir çözüm bulunabilirle ilgili Ar-Ge çalışmamız sürüyor.”

TIKLAYIN-Eğitim Uzmanları Uyarıyor: 2020 LGS Zor Olacak

“Bir eğitim televizyonuna doğru gidiliyor”

EBA TV yayınlarının yazın devam edip etmeyeceğine ilişkin Selçuk, 1 yılı aşkın bir süre önce uzaktan eğitimle ilgili olarak EBA’nın alt yapısını uluslararası akreditasyona tabi tuttuklarını söyledi.

Bir eğitim televizyonuna doğru gidildiğini, EBA’nın kapsamının genişletileceğini belirten Selçuk, şöyle devam etti:

“Yazın tam zamanlı bir yabancı dil eğitim paketi planlıyoruz. Her gün yabancı dil eğitimiyle ilgili seviye gruplarının olduğu bir yabancı dil eğitim merkezi kuruyoruz oraya. Bunun gibi çok sayıda içerik oluşacak.

Dolayısıyla yazın bir zorunluluk yok. Mesela gelecek sene diyelim ki bir çocuğumuz 6’dan 7’ye geçecek. Yedinci sınıfta ne var, neye hazırlanmam gerekiyor? Hangi kitapları okursam avantajım olur? Bütün bu soruların yanıtlarını bulabilecekleri çok zengin bir içerik geliyor.”

TIKLAYIN-Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan: Eğitim Alanında da Bilim Kurulu Oluşturulmalı

“Yazın öğretmenlere eğitimler devam edecek”

Ataması yapılan sözleşmeli 20 bin öğretmenin göreve okullar açıldıktan sonra başlayacağı anımsatılarak, “Ataması yapılan öğretmenler, ‘Mevcut çalışan öğretmenler de çalışmıyor, okullar kapalı ama onlar maaşlarını alıyorlar’ diyorlar. Karşılaştırma yaparak kendilerine haksızlık yapıldığını söylüyorlar. Değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Selçuk, öğretmenlerin canlı sınıflarda çalıştığını ifade etti.

Selçuk, ” ‘Öğretmenler yatıyor, çalışmıyor’ denirse çok büyük haksızlık olur. Çok emek veriyorlar. Normalde okulda yaptıkları dersten daha fazla çaba harcıyorlar. Çünkü ilk kez karşılaştıkları bir durum.” diye konuştu.

Öğretmenlerin yazın tatil yapıp yapmayacağı konusunda da Selçuk, yazın öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerin devam edeceğini bildirdi. Bakan Selçuk, “Açtığımız hizmet içi eğitim programlarına inanılmaz talep var. Açılan programlara yüz, yüz elli katı başvuru oluyor.” dedi. (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: